Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Nabız Temelli Antrenman

Bir koşucunun “Hangi zondasın?” veya “Dakikada kaç atışla koşuyorsun?” gibi sorular sorduğunu sık duymazsınız. Peki nabız temelli antrenman tam olarak nedir?

Antrenmanın ne kadar yoğun olduğunu ölçmenin bir yolu olarak “Hızın nedir?” sorusunu duymanız daha yaygındır.

Ancak nabız temelli antrenman – doğru tahmin ettiniz- nabzınızı veya bir dakikadaki kalp atış hızınızı (bpm) antrenman yoğunluğu için bir kılavuz olarak kullanır. Belirli bir hızla antrenman yapmak yerine, belirli bir sürede, belirli bir çabayla çalışmak için kardiyorespiratuvar sisteminizi eğitmek üzere nabız ölçer kullanırsınız.

Nabız temelli antrenmanın ardındaki fikir, iskelet ve kas sisteminizde aşırı gerilim yaratmadan aerobik sisteminizi eğitmektir, diye açıklıyor kişisel antrenör ve Massachusetts’deki Union Running’in kurucu ortağı Erin Carr. “Bu, koşuda başarılı olmanın farklı bir yolu,” diyor. “Bu ‘acı olmadan kazanç olmaz’ şeklinde ya da mümkün olduğu kadar kendinizi zorladığınız şekilde gitmek zorunda değil. Zaman içinde devam eden gelişmeler görmenize izin verir.

Nabız temelli interval antrenmanlar sunan ulusal grup fitness stüdyosu Orangetheory Fitness’ın Kıdemli Bilim, Fitness ve Sağlık Yöneticisi Joel French, teknolojinin her zamankinden daha hesaplı ve erişilebilir olması sayesinde nabız temelli antrenmanın bugünlerde gittikçe daha popüler olduğunu söylüyor. “Ölçüm cihazları ucuz ve oldukça doğru sonuçlar veriyor,” diyor. “70’lerde ve daha önceleri, bunlar yalnızca elit atletler tarafından kullanılırdı. Şimdi, eğlenme amaçlı koşanlardan profesyonellere kadar herkes nabzını ölçebilir ancak ölçüm cihazları yalnızca zonlarınız da doğru olduğunda kullanışlıdır.

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register