Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Nabza Göre Şerbet

Geri1 of 4İleri


Gereğinden az veya fazla koşuyor olabilir misiniz? Hedefinize göre doğru dengeyi kurmayı öğrenin. 

Untitled-2

Çok fazla koşmanın her zaman zararlı olduğunu her zaman duyarsınız. Ancak British Journal of Sports Medicine dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, bunu söyleyen insanlar bizlere hikâyenin tamamını anlatmıyor.

Farklı spor dallarındaki farklı sakatlık modellerini inceleyen araştırmacılar, az antrenman yapmanın da sık antrenman kadar sakatlığa neden olabildiği ve hatta zorlayıcı antrenmanlar yapmanın sakatlık üzerinde aşı etkisi yarattığı sonucuna vardı. Çok fazla antrenman yapmanın elbette ki sakatlığa neden olabileceğini belirten Avustralya Katolik Üniversitesi araştırmacısı Dr. Tim Gabbett, ”Fakat antrenman yükünüzü doğru bir yaklaşımla artırabilirseniz, aksine sizi korur” diyor.

Öte yandan antrenör Jeff Gaudette ise, insanların fazla antrenman yapmakla az antrenman yapmak arasındaki ”ince çizgiyi” tutturmakta zorlandıklarını öne sürüyor. Acemi koşucuların yoğunluğu bir anda yükselttiğini belirten Gaudette, deneyimli koşucuların ise esasen başarabilecek olmalarına rağmen overtraining olma korkusu yüzünden ritmi artırmaya korktuklarını söylüyor. İyi haber ise şu ki, ilerleyen sayfalarda hedefiniz doğrultusunda antrenman dengenizi nasıl sağlayabileceğinizi öğrenebilirsiniz. 

Geri1 of 4İleri
You don't have permission to register