Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Nar Suyunun Sihirli Faydası


Sabah antrenmanları için doğru meyve suyunu seçip, birkaç beslenme değişikliği yaparak kilo verme stresinden kurtulun. 

Portakal suyu, çok uzun zamandır meyve suyu dünyasının tek hakimi. Fakat C vitamini içeriğinin çok faydalı olmasının yanı sıra, daha günün başında şeker yüklemesi yaptığı için, incelme hedeflerine pek yardımı dokunmuyor gibi. Kahvaltıdan önce kardiyo yapanların meyve suyu alışkanlığını bırakmasına gerek olmasa da turuncuyu kırmızıyla değiştirmek fark yaratabilir.

Araştırmalar, günde bir bardak nar suyu tüketmenin, yağ depolarını boşaltmaya yaradığını gösteriyor. Bu da meyve suyunun kötü şöhretini biraz olsun silmeye yetiyor. Queen Margaret Üniversitesi beslenme uzmanları, bir bardak nar suyunun, yağ depolanmasına yol açan stres hormonu kortizol düzeylerini yaklaşık üçte bir oranında düşürebildiğini buldu. Nar, kortizol hormonu üretimini kesintiye uğratan “11-hydroxysteroid dehydrogenase type 1” adlı enzimin salgılanmasını sağlıyor. Sonuç olarak, artan kan şekeri, kolesterol ve insülin değerleri ile yavaşlayan sindirim sistemi gibi vücudun stres karşısındaki reaksiyonlarını bertaraf etmiş oluyor. Özetle, kortizol hormonuna set çekmek, zayıflamak için de kilit bir fayda sunuyor. Kortizol hormonu uyandığımız zaman en yüksek seviyede olduğundan, nar suyunu zamanında içmek faydanıza olur.

Nar suyunun faydası bu kadarla da bitmiyor. Bildiğiniz üzere kortizol seviyesinin yüksekliği stresin de artmasına yol açar. Bu yüzden sabahları canlandırıcı ve rahatlatıcı bir koşu ve stresle mücadele eden bir bardak nar suyu sizi stresten gün boyu koruyabilir. Bu demektir ki, ofis masanıza dün akşam bıraktığınızdan daha fit ve ince gidersiniz ve aynı zamanda aşırı yüklü yapılacaklar listesinin üstesinden sakince gelebilirsiniz.

You don't have permission to register