Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Neden Koşu Ayakkabıları ile Yürüyüş Yapmamalısınız?


Her koşu ayakkabısı, yürüyüş antrenmanları için uygun değil. Peki yürüyüş için nasıl ayakkabılar seçmelisiniz?

Mağazaya gittiğinizde karşınıza yüzlerce ayakkabı çeşidi çıkar. Çoğunun özelliklerinin neye yaradığını ya da bunlara ihtiyacınızın olup olmadığını bile bilemezsiniz. Yanlış ayakkabıyı seçmeniz ise, antrenmanlarınızı mahvedebilir. Peki işe nereden başlamanız gerek?

Ağırlık çalışmak, koşmak, CrossFit, hatta yoga için bile ayakkabıların özel olarak üretilmesinin bir nedeni var. Çünkü ayakkabıların, yapılacak aktiviteye uygun olmaları önemli. Örneğin, koşu antrenmanları için kullanacağınız ayakkabı, koşu sırasında durmadan uygulanan kuvvet ve tekrarlar için uygun olmak zorunda.

Uzaktan bakıldığında, belirli egzersizler için özel olarak üretilen ayakkabılar güzel görünmeyebilir; fakat bu ayakkabıların asıl önceliğinin antrenman performansınızı arttırmak olduğunu unutmamalısınız.

Aynı şekilde, koşu performansı için uygun olan ayakkabılar, yürüyüş antrenmanları için benzer faydaları da sağlamayabilir. Koşu ayakkabıları tasarlanırken, bu iş koşucuların talepleri ile biyomekanik birleştirilerek yapılıyor.

Koşucuların talepleri ise çoğunlukla yürüyüş yapanlardan ayrışıyor. Ayak hastalıkları uzmanı Dr. Emily Splichal, yürüyüş ayakkabılarının, özellikle de topuk kısmı olmak üzere genellikle daha yastıklı olduğunu söylüyor.

Yürüyüş sırasında, ayaklarınız daha çok “sallanan sandalye” benzeri bir hareket yapıyor. Ağırlığınız topuklarınızdan ayak topuna, oradan da parmaklarınıza doğru akıyor. Yani, yürüyüş antrenmanı uygulayanlar, ağırlığın daha rahat akabileceği, ayak topu kısmının daha esnek olduğu ayakkabıları tercih etmeliler. Koşu ayakkabısı giyerek yürüyüş yapmak ise , ayakkabılar daha az yastıklı olacağı için, plantar fasiit, stres kırıkları ve aşil tendinit gibi olumsuzluklara yol açabiliyor.

Koşmak ve yürümek tabii ki birbirine benziyor. Bazı koşu ayakkabıları, yürüyüş için de uygun olabilir. Ama bunun için, yeterli desteğe sahip ve konforlu olduklarından emin olunması gerek.

Her şeyden öte, yürüyüş yaparken kendinizi konforlu hissetmeniz gerek. Doğru ayakkabı seçimleri, rahatsızlık hissini ve sakatlıkları önleyecek, aktif yaşam tarzınızı sürdürebilmek için size kolaylık sağlayacaktır.

Öyleyse, yürüyüş ayakkabısı seçerken önceliğiniz yastıklı, özellikle geniş ayaklara sahipseniz ayak kemerini destekleyen ürünlerden yana olmalı.

 

You don't have permission to register