Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

“Neden Uyumakta Zorlanıyorum?”


Ne kadar yorgun hissederseniz uyumakta o kadar zorlanıyorsunuz. Aşırı yorgun olmanız gerçekten mümkün mü?

Yorgunluğun uykunuzu engelleyebiliyor oluşu genel kanının tersine olabilir; ancak yorgun beyniniz size oyun oynamıyor. ‘Aşırı yorgunluk‘, zihniniz ve vücudunuzun uyumu bozulduğunda görülür: Zihinsel olarak tükenmişsiniz ancak fiziksel olarak yatmaya hazır değilsiniz. Bu, bedensel olan yorgunluk ve uyanık kalamama durumu olan uykulu olma arasındaki farktır.

Modern hayatın telaşlı hızı, sıklıkla vücudumuzu yormadan zihinsel enerjimizi tüketme tehlikesi anlamına geliyor” diyor Fast Asleep, Wide Awake kitabının yazarı Dr. Nerina Ramlakhan. “Sonucunda ise yorgun ama gergin oluyoruz.

Beyniniz ölüyken antrenman yapmak istediğiniz son şey olabilir ancak egzersize ihtiyacınız var. “Stresli bir günden sonra vücudunuz aşırı adrenalin üretmeye devam eder” diyor Ramlakhan. “Stratejik bir antrenman bu adrenalin artışını durduracak ve uyku hormonu melatoninin daha etkili çalışmasına yardımcı olan adenozin salgılayacaktır.

Ancak 30 kilogramlık dambıllara saldırmayın. Çok zorlu bir antrenman yaparsanız adrenalin seviyelerinizi daha da yükseltme riskini almış olursunuz. Push-up gibi basit vücut ağırlığı egzersizlerini tercih edin. Ve viski şişesine direnmeye çalışın. Göz bandı eninde sonunda uyumanızı sağlayabilir ancak alkol, derin uykuyu rahatsız eder. Ne yaparsanız yapın, dinlenemediğiniz için telaşlanmayın çünkü bu yalnızca durumu daha da kötüleştirir. Rahatlayın ve kısa zamanda derin bir uykuya dalın.

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register