Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Nike Epic React

Köpük teknolojisindeki en yenilik olan Nike React teknolojisiyle geliştirilen ilk koşu ayakkabısı Nike Epic React, koşucuların ihtiyaç duyduğu her özelliğe karşılık veriyor.

Nike, köpük teknolojisindeki en son yenilik olan Nike React teknolojisiyle geliştirdiği ilk koşu ayakkabısı Nike Epic React’i tanıttı. Her adımda darbeyi yumuşatan ve koşunun sonuna dek gereken enerjiyi sağlamak üzere tasarlan Nike Epic React, koşucuların tüm ihtiyaçlarına cevap veriyor.

Ayakkabının üst kısmı oldukça sade. Nike Flyknit Racer’dan ilham alan ve koşucuların ayaklarına gereken noktalarda hassas destek, esneklik ve nefes alabilirlik sunan tek parça Nike Flyknit gövde sayesinde, ayakkabının ön, kemer ve burun kısmı incelikle şekillendirilmiş durumda. Sade ve ince olan üst kısım, yine de gereken desteği sağlıyor.

Ayakkabının taban kısmı nispeten daha kalın ve çarpıcı. Nike React köpük, geçmişte kullanılan EVA bazlı köpük malzemelere kıyasla kayda değer ölçüde daha yumuşak olduğu için, yoldaki pürüz ve engebelere karşı daha etkili bir yastıklama sağlıyor, ancak yine aynı sebeple orta tabanın yassılaşmaması için daha yüksek, koşucuların yere daha sağlam basmalarını sağlamak için ise daha geniş olması gerekiyor. Bu amaçla tasarımcılar, orta tabanı üst çizgisi boyunca topuğun ötesine uzatarak, koşuculara istedikleri yastıklamayı ve ihtiyaç duydukları dengeyi sağladılar.

Taşıyıcı, bağlayıcı ya da tutkal kullanılmadan tek parça Nike React köpüğünden üretilen orta tabanın görünümü, elde edilen verilerin hızla yeni fikirlere dönüştürülmesine imkân tanıyan bilgisayar tabanlı tasarım yardımıyla geliştirildi. Bu sayede orta tabanın yüzeyi, koşu sırasında istenen noktalara yastıklama ve destek sağlayacak şekilde tasarlanırken, ihtiyaç duyulmayan bölgelerde daha az materyal kullanılarak ayakkabının toplam ağırlığı en düşük seviyede tutuldu. Görsel açıdan oldukça karmaşık olan taban yapısı, farklı kalınlıktaki yüzeylerden oluşuyor. Daha kalın noktalarda taban daha üstün yastıklama sağlarken, daha ince noktalar ise tabanın sağlamlığını artırmada kullanılıyor.

Ayakkabının üst kısmı tek parça köpük üzerinde yer aldığından, dış taban ile orta taban hemen hemen aynı. Bunun tek istisnası, ön kısmında ve topukta yer alan, ayakkabının yeri daha iyi kavramasını sağlayan ve dayanıklılığı artıran iki kauçuk kısım.

Nike React Nasıl Ortaya Çıktı

Nike, koşuculara koşu ayakkabılarından neler beklediklerini sorduğunda, aldığı cevaplar son derece net oldu. Koşucular, daha iyi yastıklama istiyorlardı. Aynı zamanda daha iyi enerji kazanımı bekliyorlardı. Tabii, ayakkabılarının hafif olmasını da istiyorlardı. Ayrıca, dayanıklı ve uzun ömürlü ayakkabılar istemekten daha doğal ne olabilirdi? Kısacası, koşucular her şeye sahip olmak istiyorlardı. İşin zor kısmı, bu dört özelliği aynı anda tek bir malzemede sunabilmekteydi, çünkü bunlar birbirine zıt özelliklerdi.

Bir düşünelim: Malzemelerin enerjiyi emebilmesi için yumuşak olması gerekir. Nike Running Gelişmiş Ayakkabı Bölümü Direktörü Ernest Kim şöyle açıklıyor: “Yastığınızı düşünün; uyumak için başınızı yastığa koyarsınız ve bu sırada başınızın yastığa değip geri sıçramasını istemezsiniz. Aksine, siz başınızı yastığa koyarken, yastığın ortaya çıkan kuvvetin tamamını emmesini beklersiniz. Çünkü bu sayede rahat bir uyku çekebilirsiniz. Harika yastıklama derken işte tam olarak bunu kastediyoruz.”

Diğer taraftan, en fazla enerji kazanımı sağlayan malzemeler sert malzemelerdir. Bu nedenle köpük, normalde ya yastıklama ya da enerji kazanımı sağlayabilir. Ya hafiftir ya da dayanıklı. Ama genellikle bu özelliklerin hepsine birden sahip olamaz. Nike’ın yastıklama alanındaki en son buluşu olan ve ayakkabı köpüğünde yeni bir çığır açan Nike React teknolojisi, bu duruma istisna oluşturuyor.

Nike React köpük ilk kez Haziran 2017’de basketbol ayakkabılarında kullanılmaya başlandı. Basketbolda, oyuncular göz açıp kapayıncaya kadar hızlanmak ve hareketin akışı hiç bozulmadan rahatça yön ve hız değiştirmek zorundadır. Köpük, yumuşak ve esnek olduğu kadar dengeli ve destekleyici de olan bir his sunarak tüm bu ihtiyaçlara cevap veriyor. Bu denge, Nike basketbol ayakkabıları için bir ilk olma özelliğini taşıyor.

Bu sonuca ulaşmak için Nike kimyagerleri ve makine mühendisleri bir araya gelerek, hangi bileşimin en iyi sonucu verdiğini görmek amacıyla malzemeleri testlere tabi tuttu. Nike’ın üretim konusunda sahip olduğu kapasitenin göstergesi olan bu süreçte 400’den fazla kimyasal işlem ve üretim prosesi kombinasyonu denendi. Belirli özelliklere sahip malzemelerin tepki biçimlerini tam olarak anlamak için bilimsel yöntemlerin kullanıldığı çalışmaların sonucu, Nike React köpüğün benzersiz bileşimi oldu.

Bu noktadan sonra Nike React teknolojisi basketbol oyuncuları tarafından bizzat denenerek 2000 saatten fazla süreyle test edildi. Bu testler, köpüğün test edilen tüm diğer Nike basketbol ayakkabılarından daha fazla enerji kazanımı sağladığını ve daha uzun ömürlü olduğunu kanıtladı. Koşucular da benzer bir deneyim yaşamak istediklerini söyledikleri için Nike React teknolojisi vakit kaybetmeden koşu ayakkabılarına aktarıldı.

Basketbol ayakkabılarında tasarımcılar, Nike React köpüğü bir kafesin içine yerleştirerek oyuncuların ihtiyacı olan uzun ömürlülük ve desteği sağlamıştı. Koşu ayakkabılarında ise mühendisler, yol için tam potansiyelini açığa çıkarmak üzere Nike React teknolojisini kafesten çıkardılar.

Nike Sports Araştırma Laboratuvarında diğer koşu ayakkabısı köpükleriyle karşılaştırarak yapılan testlerden toplanan veriler, Nike React köpüğün enerji kazanımı konusundaki üstünlüğünü kanıtladı. Köpük tek başına, Nike’ın yeni nesil Nike Lunarlon köpüğünün sağladığı enerji kazanımından %13 daha fazlasını sağlıyor.

Bunun altını çizmek istiyorum çünkü Nike React teknolojisini herhangi bir köpükle karşılaştırmıyoruz; kendi ürettiğimiz en yeni Lunarlon köpükle kıyaslıyoruz. Çıtayı bu kadar yükselttiğimizde bile Nike React teknolojisi her adımda çok daha fazla enerji kazanımı sağlıyor” diyor Kim.

Nasıl bir his olduğunu merak edenler için şöyle tarif etmeye çalışalım: Nike React köpüğü sıkarsanız harika bir yastıklama hissedersiniz. Bıraktığınızda ise köpüğün hızla eski şeklini aldığını görürsünüz; enerji kazanımı da işte bu noktada devreye girer. Her adıma hızla tepki verdiği, ilk şeklini geri alarak her adımda ve kilometreler boyunca ayakların altında dengeli bir his sunduğu için, bu özeliğiyle koşu için idealdir.

Nike React teknolojisi aynı zamanda Nike’ın en uzun ömürlü köpüğü olarak koşuculara daha fazla mesafe kat etmek için gereken enerjiyi sunuyor. Kim, “Nike React, Nike’ın koşu ayakkabıları için test ettiğimiz diğer tüm köpüklerden daha uzun ömürlü. Dolayısıyla en iddialı mesafe koşucularının bile ihtiyaçlarını karşılamaya hazır” diyor.

Sıra köpüğe şeklini vermeye geldiğinde, tasarımcılar laboratuvar ortamında sporculardan elde edilen verileri inceleyerek nasıl, ne yönde ve nasıl bir kuvvetle hareket ettiklerini analiz etti. Bu veriler görselleştirilerek basınç haritaları hazırlandı, sporcuların tam olarak nerelerde desteğe ihtiyaç duyduğu anlaşıldı ve böylece yastıklama ve tutuşun tam olarak optimize edilmesi mümkün oldu. “Bu sayede, orta taban ve dış tabanları Nike React köpüğün faydalarını en üst düzeye çıkaracak şekilde şekillendirirken verileri esas alarak çok hızlı bir biçimde karar verebildik” diyor Kim. Sonra bu yaklaşımı bir adım daha ileriye götürerek verileri özel bir algoritmaya yerleştirdiler. Söz konusu algoritmanın ürettiği benzersiz yüzey geometrisi, Nike React teknolojisinin performans avantajlarını daha da güçlendirdi.

Sıra, yapbozun son parçasına gelmişti: Ayakkabıyı sporcuların beğenmesi gerekiyordu. Hem profesyonel koşucular hem de antrenman yapmak için koşan sıradan insanlar, Nike React teknolojisini 17.000 milden, yani 27.300 kilometreden fazla bir mesafede bizzat giyip koşarak test etti. “Bu süre boyunca ürünü deneyen herkes bize sürekli olarak şunu söyledi: Nike React sayesinde daha fazla koşmak istiyorlardı” diyor Kim. “En sevdiğim yorum da Nike Epic React ile koşan bir kullanıcıdan geldi: ‘Çok eğlenceliydi çünkü bu ayakkabı insanda koşma isteği uyandırıyor.’”

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register