Peki, Ne Kadar Ağır?

Editör :

/

 


Neden ağırlık antrenmanı yapmanız gerektiğini öğrendiğinize göre, hangi ağırlığın sizin için gerçekten ağır olduğunu öğrenmenin vakti geldi.

Forma Odaklanın

Ne kadar kaldırdığınızın önemi yok. Eğer formunuz doğru değilse, boşa kürek çekiyorsunuz ve sakatlanma riski taşıyorsunuz demektir. Antrenman öncesinde yapacağınız hareketleri doğru formda yapmak için bir antrenörden yardım alın ve antrenman sırasında da ayna yardımıyla doğru formu koruduğunuzdan emin olun.

Kaslarınızı Yorun

Yüksek ağırlık çalışmalarından maksimum şekilde faydalanmak için, bir hareketi bir tekrar daha yapamayacak duruma gelene kadar yapmalısınız. Eğer ağırlık antrenmanı konusunda yeniyseniz, doğru formu bulmak için önce hafif ağırlıklarla çalışın, sonrasında da 5-12 kg arasında bir ağırlık seçerek 8-12 tekrar yapın. Eğer formunuzu koruyamıyorsanız, tekrar sayısını ve ağırlıkları düşürün.

Kendinizi Zorlayın

Eğer 10 tekrar yapmanıza rağmen yanma hissetmiyorsanız, ağırlığınızı 5 ila 10 kilo artırın ve kendinize karşı dürüst olun. Gerçekten gücünüz yetmiyor mu yoksa mental olarak mı tükendiniz, bunu düşünün. Unutmayın, daha iyiye gitmenin tek yolu limitlerinizi zorlamaktır.

Derleyen: Fatih Büyükbayrak

 

 

Recommended for you

You must be logged in to post a comment Login