Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Performansınızı Arttırın!


Performansınızı arttırmak için bu kilit önerileri takip edin!

Doğru zamanı bulun

Kuvvetinizi artırmak istiyor ve antrenmana başlama saatini seçebiliyorsanız, öğleden hemen sonra ya da akşamüstü antrenman yapın. Zira vücudunuzun sivrilebilmesi için en uygun zaman dilimi budur. Merkez bölge sıcaklığınız en üst seviyededir, kaslarınıza çok fazla kan gider ve sinirleriniz harekete geçmek için hazırdır. Testosteron seviyeniz duyarlıdır ve antrenmanla birlikte coşabilir. Söz konusu dayanıklılıksa, belirleyici unsur vücudunuzun hazırlığından ziyade havanın sıcaklığıdır. Ancak bu durumun kişiden kişiye değişkenlik gösterebildiğini söyleyen The Athlete’s Clock kitabının yazarı Thomas W. Rowland, “Bazı insanlar sıcakta daha iyi koşarken, bazıları ise en iyi performansını soğukta gösterir” diyor.

Kendinizi derecelendirin

Performansınız her zaman içinde bulunduğunuz duruma göre farklılık gösterir. Tüm gücünüzü vermenize rağmen skor tabelasında istediğiniz karşılığı göremeyebilirsiniz. Bununla birlikte berbat bir havada tüm gücünüzle koşmak, koşuyu nerede sonlandırdığınızdan ya da bu eforun ne kadar sürdüğünden bağımsız olarak kariyerinizin en yüksek noktası olabilir. Ancak herhangi bir yarıştaysanız, bir başkası kendini sizin kadar zorlayıp sizi zaferin dışına itebilir. Bazen de hakem bir düdük çalar ve her şey sonlanır. Yine de performansınızın nasıl olduğunu ve ondan nasıl faydalandığınızı bir tek siz bilirsiniz.

Aceleci olmayın

Maksimal değer, geçmişe bakılarak görülür. Bir şeyin peşinden ne kadar uzun süre koşarsanız, tüm gücünüzü ortaya koyabileceğiniz daha çok fırsatınız olur. Maksimum potansiyeliniz olduğunu sandığınız bir durumun (en iyi haliniz olmayan fakat kişisel bir rekorla sonuçlanabilecek iyi bir efor gibi) başka bir şey olduğunu görebilirsiniz. Bunun tersi de olabilir: Geçmişte düşündüğünüz bir kişisel rekor, üst sınırınız olabilir. Geriye yönelik düşünmedikçe gerçeği bulamazsınız.

Bu da bizi Chris McCormack’in 2006 yılında Hawaii’de düzenlenen Ironman World Championship’teki performansına götürüyor. Kendini daha önce o denli zorladığını hatırlamayan McCormack, etkinliği ikincilikle tamamlamıştı. Çocukluğunu televizyonda triatlonlar izleyerek geçen McCormack, yarışmacıların kendilerini nasıl zorladığını anlayamıyordu. Ancak şimdi çok iyi biliyor. Doğal yapısıyla, sporun kendini test etmek isteyenler için en uygun yol olduğunu söyleyen McCormack, “Kazanmak ise belki de en güzel andır. Ancak yarışmacılar her zaman en üst düzey performansı hedefler. Yarışı kazandığım yılda bu seviyenin yakınından bile geçmiyordum” diyor. İşte bu doğru: McCormack yarışa bir sonraki yıl da katıldı ve yarışı yine kazandı. Üstelik 2010’da bir kez daha kazandı. Ancak yine de 2006 yılında kendini zorladığı o anı unutamıyor.

Öyleyse maksimum potansiyel nedir? Her zaman kazanmak değildir, ancak karakterinizin “winner” olmasını sağlar.

You don't have permission to register