Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Pratik Öğünde Bile Gurme Gibi Beslen!


Koşucular olarak keyif yaparken bile kovalarca tavuk kanadı devrini kapatma zamanımız geldi. Zira bu karidesli güveç yemeği, bizi şişirmeden doyurmasını biliyor.

MALZEMELER

2 YEMEK KAŞIĞI TUZSUZ TEREYAĞI
1 BÜYÜK TATLI SOĞAN, KIYILMIŞ
1 KÂSE DANA PASTIRMA, DOĞRANMIŞ
2 SARI DOLMALIK BİBER, KIYILMIŞ
1 KÂSE BASMATİ PİRİNCİ, YIKANIP SÜZÜLMÜŞ
4 DEFNE YAPRAĞI
6 DAL TAZE KEKİK
480 ML KÂSE BALIK SUYU
450 G TAZE KARİDES, YIKANMIŞ VE TEMİZLENMİŞ
1,5 DAL YEŞİL SOĞAN, KIYILMIŞ
1/2 KÂSE KİRAZ DOMATES, İKİYE KESİLMİŞ
ACI SOS, SERVİS İÇİN

YAPILIŞI 

1. Bir güveç tenceresini (toprak olabilir) yüksek ateşe koyun, tereyağını atarak 10 dk baloncuklar çıkana kadar eritin. Ardından soğanları ekleyip 10 dk yumuşayana kadar kavurun. Dana pastırma ve dolmalık biberleri de ilave edip 10 dk daha pişirin. Pirinç, defne yaprakları, kekik dalları ve balık suyunu da ekledikten sonra güveç kabının kapağını kapatın. Ocağı en düşüğe ayarlayıp yaklaşık 2 saat, pirinçler yumuşayana kadar pişirin.

2. Bu sırada geniş bir kapta karidesleri birkaç tutam tuzla tatlandırın. Bir çay kaşığı taze çekilmiş karabiberle birlikte güveç kabına ilave edip 30 dk pişirin.

3. Defne yaprakları ve kekik dallarını tencereden alıp doğranmış domates, yeşil soğan ve acı sosla süsleyip misafirlerinize servis edin. 4-6 kişiliktir.

EV YAPIMI SALSA SOS 

8 adet doğranmış yeşil domates, 1 adet doğranmış tatlı soğan, 1 küçük kâse kişniş (yaprak ve saplarıyla), 2 yemek kaşığı misket limon suyu, 1 çay kaşığı kimyon, 1,5 yemek kaşığı doğranmış acı biber, 1 yemek
kaşığı zeytinyağını blender’da püre hâline getirin. Tuzla lezzetlendirin.

 

Bu yemeği, Şef Hugh Acheson’ın yeni çıkan kitabı The Chef and the Slow Cooker’dan aldık.

You don't have permission to register