Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Protein Shake’inizi Ne Zaman İçmelisiniz?

Geri1 of 4İleri


Kuvvet kazanmak istiyorsanız, protein shake’inizi ne zaman içtiğinizin büyük farklar yaratacağını da bilmeniz gerek.

Spor salonunun gediklileri, proteinin antrenmanın tamamlanmasının hemen ardından alınmasını öğütlerler. Kaslarınızın proteine ihtiyacının olduğu ve kas inşasının gerçekleştiği anabolik evre, nesilden nesle aktarılan bu tavsiyenin dayanak noktasını oluşturuyor. Buradaki sorun ise, bu tavsiyenin beslenme bilimi ile çelişkili olması. Journal of the International Society of Sports Nutrition’da yayımlanan bir araştırmaya göre, antrenmanın ardından protein alımı pek bir şey değiştirmiyor. O halde, protein shake’inizi yudumlamak için nasıl bir zamanlama yapılmalı? Yoksa vücudunuza ne aldığınıza odaklanmanız, ne zaman aldığınıza takılmaktan daha mı iyi olacak?

Online beslenme ve kuvvet antrenörü Scott Baptie, spor salonu efsanesinden ziyade bilime kulak veriyor.

“Protein shake’i antrenmanın hemen ardından içmek kötü bir fikir değil; fakat zorunluluk olmadığı da ortada.”

Dambılları elinizden bırakır bırakmaz protein shake’i yumdumlamaya başlamaktan çok, antrenmanın ardından 3 saat içinde yüksek kaliteli protein almanız önemli. Bu zaman aralığında, 25gr + kaliteli protein almanız, kaslarınızdaki protein sentezini desteklemek için yeterli olacaktır.

Fakat 3 saatlik bir zaman aralığı, biraz sıkıntılar da barındırmıyor değil. Protein shake’inizi yemek saatine oldukça yakın zamanlarda tüketmeniz, ters tepebilir. Nutritional Sciences: From Fundamentals to Food’da belirtildiği üzere, sisteminizde fazla protein bulunması, yağlanmanıza neden olabilir. Bu da emeklerinizin boşa gitmesi demek.

Kafanız karıştı değil mi? Kendinizi suçlamayın. Protein shake zamanlaması hakkında vereceğimiz bilgiler, gelişiminizi garanti altına alacak. Okumaya devam edin ve kas gelişiminizi maksimum seviyeye çıkarın.

Geri1 of 4İleri
You don't have permission to register