Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Protein Tüketirken Bu Hataya Düşmeyin


Yeterli miktarda protein tüketmeniz gerektiğini biliyorsunuz. Peki ne zaman tüketmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Untitled-1

Protein, sağlıklı bir beslenme planının temel taşı konumunda. Bu yüzden de size sürekli olarak protein tüketmenin faydalarından bahsediyoruz ve beslenme planınıza yeterli miktarda protein eklemeniz gerektiğinin altını çiziyoruz.

Peki proteini ne zaman tüketmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Protein zamanlamasını iyi yapamadığınız taktirde, ihtiyacınız olanından daha fazlasını tüketmeye başlıyorsunuz. University of Texas Medical Branch’ten Beslenme ve Metabolizma Uzmanı Dr. Douglas Paddon-Jones, “Bizler piton değiliz. Tüm bir tavuğu yiyip, proteininizi bir hafta boyunca kullanamayız. Genel olarak, vücudunuz her 2-3 saate bir en fazla 20-30 gram proteini işleyebiliyor ve geri kalanı da yağ olarak depolanabiliyor.” diyor.

Paddon-Jones ve çalışma arkadaşları, bu iddialarını kanıtlamak adına bir de çalışmaya imza attılar. Bu çalışmada, kırmızı etten oluşan ve kaslara faydalı olan 2 ayrı yemeğini karşılaştırdılar. Yemeklerden birisinde 30 gram protein bulunuyordu. Sonuçlara göre, daha büyük öğünü tüketen kişiler fazladan hiçbir fayda elde edemediler ve ekstra kalori aldıklarıyla kaldılar. Gerek kas biyopsilerinde gerekse de kan örneklerinde kas proteini sentezinde (başka bir deyişle büyümesinde) hiçbir artış meydana gelmedi.

O halde ne yapmalısınız? Proteini ne zaman tüketmelisiniz?

Önerilen şu: Protein tüketimini günün tamamına yayın. Her öğünde 20-30 gram; her atıştırmalıkta da 5-10 gram protein almayı hedefleyin.

İhtiyacınız olan proteinin yaşa, yapıya ve aktivite seviyesine göre de değiştiğini ekleyelim. Ağırlık çalışanların protein ihtiyacı, tüm gününü oturarak geçirenlere kıyasla elbette daha fazla.

You don't have permission to register