Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Rafine Şekeri Ölçülü Tüketin

Geri1 of 2İleri


Rafine şekeri nasıl ölçülü tüketebileceğinizi yazdık. 

The Case Against Sugar adlı kitabın yazarı olan, anti şeker aktivisti Gary Taubes, rafine şekerin, özellikle de früktozun kilo alımı ve metabolik hastalık konusunda eşi benzeri görülmemiş bir katkısı olduğu fikrini yaygınlaştıran bir isim. Bu argümanın altında yatan biyokimya biraz karmaşık ama mantığı basitçe şöyle: 100 kalori şeker, 100 kalori değerinde yiyebileceğiniz başka herhangi bir şeyden daha çok kilo aldırır.

Bu savın problemli yanı, sırtını dayadığı araştırmayı gerçekleştiren bilim insanlarının bunu kendi ağızlarıyla söylemiyor olması. (Taubes’in bir bilim insanı değil, bilim yazarı olduğunun da altını çizelim.) The Hungry Brain kitabının yazarı, nörobiyolog Stephan Guyenet, “Şekeri fazla kaçırmazsanız, diğer karbonhidrat türlerinden farklı olarak özel bir etkisi olmaz” diyor.

Guyenet, şeker tüketiminin sağlığa etkileri konusunda dünyanın sayılı uzmanlarından biri olan beslenme bilimi uzmanı John Sievenpiper’in bir çalışmasına işaret ediyor. Söz konusu araştırma, yüksek miktarda rafine şeker tüketiminin (yine özellikle früktoz), “yalnızca” genel olarak fazla yemek yemeyle birleştiğinde vücuda büyük zarar verdiğine dair ikna edici deliller ortaya koyuyor.

Geri1 of 2İleri
You don't have permission to register