Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

RW’ye Sorun!


Runnersworld okuyucudan gelen sorulara cevap olmaya devam ediyor!

Neden üst vücudumu geliştirme zahmetine gireyim?

Üst vücut kuvveti, postürünüzü iyileştirerek sizi daha verimli bir koşucu yapar. Omuz kaslarınızı çalıştıran egzersizler çökmeyi engeller ve koştuğunuz zaman nefes almanızı kolaylaştırır. Bent-over row egzersizini (uygun ağırlıklarla her bir taraf için 3 x 8 tekrar) ve ellerinizi swiss ball’un üzerine koyarak pushup yapın (toplamda 30 tekrar). Koşarken dirseklerinizi, arkanızdaki koşucuyu dürtüyormuşsunuz gibi geriye doğru savurmayı deneyin.
JAY DICHARRY, sertifikalı klinik sporcu uzmanı ve eğitmen

Bütün gün topuklu ayakkabı giymek kuvvetime ve dengeme iyi gelir mi?

Aslına bakarsanız, topuklu ayakkabılar genellikle zarar verir. Bünyona, çekiç parmak deformitesine, batık tırnaklara ve nasıra neden olabilir. Hatta Aşil tendonu problemlerine ve topuk dikeni oluşumuna yol açabilir.
CAROL FREY, ortopedik cerrah, ayak ve ayak bileği uzmanı ve West Coast Sports Medicine Foundation’ın eş başkanı

Yaşlandıkça yavaşlıyorum (herkes gibi). Bunun nedeni adım mesafemin kısalması mı yoksa devrimin düşmesi mi?

Evet, kaslarınız güç ve kuvvet kaybettikçe adımlarınız muhtemelen kısalıyor. Ancak yavaşlamanızın tek nedeni bu değil. Kardiyovasküler fitness, esneklik ve hareket açıklığınız, yaşlanmayla beraber doğal olarak azalır. Açıklarınızı kapatmak için mesafeden çok yoğunluğa odaklanmaya çalışın. Kısa ve yoğun efor patlamalarıyla dinlenme süreçlerinin birbirini izlediği antrenmanlar, diğer kaslara kıyasla yaşlanmanın etkisiyle daha çabuk güçsüzleşen ve hızınızı korumanız açısından hayati öneme sahip kalf kaslarınızı güçlendirmenize yardımcı olur. Haftada iki kez hızlı bir şekilde kısa intervaller ya da tepe çalışmaları yapmayı deneyin – tabii bunu sakatlanmadan başarabiliyorsanız.
PAUL DeVITA, East Carolina Üniversitesi’nden kinezyoloji profesörü ve American Society of Biometrics’in eski başkanı

Koşarken kulaklıklarım yerinde durmuyor. Önerebileceğiniz bir çözüm var mı?

Bu tamamen kişisel seçiminizle alakalı. Nasıl ki ayakkabı alırken ayağınıza uyan belli bir modeli seçiyorsunuz, kulaklarınız da doğru bir kulaklık seçimi gerektiriyor. Öncelikle iç kulağınıza yerleşen ve kulaklığın orada kalmasını sağlayacak kısım için yumuşak ve elastik bir malzeme kullanan bir marka seçin. Daha sonrasında farklı boyutlardaki kulaklıkları her bir kulağınıza takarak deneyin; kulaklarınızın boyutu da ayaklarınız gibi birbirinden farklı olabilir. Jaybird gibi markalar, özellikle ihtiyacı ve bu konuya ilgisi olan koşucular için kişiye özel tasarlanabilen ürünler çıkarmaya başladı. Bu gibi markalar çok da ucuz olmamakla birlikte, farklı malzeme ve boyutlarda ürün sunan markalara yatırım yapmak aradığınızı bulmanızda size yardımcı olabilir.
RENE OEHLERKING, Jaybird pazarlama kurulu başkanı

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register