Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Sabahları Boyun Ağrısıyla Uyanmaya Son

Sabah ağrılarından kurtulmak için mükemmel uyuma pozisyonunu keşfedin. 

Boynunuzda bir ağrıyla uyanmak keyfinizi tamamen kaçırabilir. “Ters yatmışsındır” ise en sık duyacağınız yorumdur. Peki bu ne demek?

Cevap küçük bir anatomi dersiyle başlıyor. Omurganız üç parçadan oluşur. Lomber, torakal ve servikal omurlar. Servikal kısım en tepededir ve bu aslında boyun diye bildiğiniz kısımdır.

Servikal omurganın omurları arasında ise eklemler vardır ve bunlar kafanızı ve boynunuzu çevirmenizi sağlar. Boston’da fizyoterapist ve performans geliştirme uzmanı olarak çalışan kişisel antrenör Mike Reinold’a göre uyuduğunuzda başınızın ağırlığı saçma bir pozisyonda kalıp bu eklemleri tahriş edebilir.

Eğer eklemleriniz tahriş olursa iltihabi sonuçlar ortaya çıkabilir. Men’s Health sporcu sağlığı danışmanı Bill Hartman’a göre bu bölgenin hareketini engellemek için kas spazmları ortaya çıkabilir. Bu da uyuşma ve ağrı sonucunu verir.

Sabahları bu ağrılardan kurtulabilme ihtimali Hartman’a göre gece boyunca boynunuzu olabildiğince rahat ve düz tutabilmeye bağlı.

Bunu yapabilmek için başınızın fazlaca önce, arkaya, yana ya da bir yöne yattığı uyku pozisyonlarından kaçınmalısınız. Eğer karnınızın üstüne yatmaya alışkınsanız ve boynunuz istemsizce yana yatıyorsa, bu sabah ağrılarınızı açıklayabilir.

En iyi çözüm sırt üstü yatabilmektir. Buna yatay pozisyonda denilmekte. Hartman’a göre bu durumda yastık başınızı ve boynunuzu destekler, ileriye doğru itmemiş olur.

Uyarı: Eğer uyku apnesi, obezite gibi başka türlü, altta yatan sağlık problemleriniz mevcutsa sırt üstü uyumak horlamaya sebebiyet verebilir. Bu pozisyon nefes almanızı dengesizleştirebiliyor.

Eğer sırt üstü yatamıyorsanız, yan yatmayı tercih edebilirsiniz. Fakat boynunuzun bükülmediğinden emin olun.

Bu pozisyonlara alışkın değil misiniz? Kaliteli bir köpük yastığa yatırım yapın. Köpüklü yastık boynunuzu saracak ve ayakta duruyormuşsunuz gibi boynunuzun vücudunuzun kalanıyla doğru bir pozisyon almasını sağlayacaktır.

Eğer ağrılar içerisinde uyanırsanız, hemen esnemeye çalışmayın. Reinold’a göre bu ters etki yapacaktır ve ağrılı olmanızın sebeplerinden birisi de zaten budur.

You don't have permission to register