Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Sadece Bir Tatlı Değil


Tatlıya düşkün olanlar için acı gerçek.

Eğer cildiniz için yiyorsanız, iş tatlıya geldiğinde dikkatli olmalısınız. Birçok çalışma, şeker tüketimini direkt olarak cildin erken yaşlanmasıyla ilişkilendiriyor. Bunun suçlusu, doğal bir süreç olan glikasyon. Glikasyon sırasında, şekerler kanınızdaki proteinlere yapışarak AGE olarak adlandırılan yeni ve zararlı moleküller meydana getiriyor. Bu moleküller, kolajen ve elastin de dâhil olmak üzere cildinizi sıkı tutan proteinlere zarar veriyor. Kolajen ve elastin proteinleriniz zarar gördüğü sürece de cildiniz daha az esnek ve güneşe karşı daha hassas bir hâle geliyor. British Journal of Dermatology’de yer alan bir çalışma, AGE’lerin yarattığı yaşlanma etkilerinin 35 yaştan sonra hızlandığını buldu. Bir takım araştırmalar da glukoz ve melanomayı ilişkilendirdi.

Yine de tüm şeker çeşitlerinden kaçınmanız gerekmiyor. Meyvelerde bulunan doğal şekerler cilt için daha az zararlıdır ve meyveler, güneşin zararlı etkileriyle savaşan yararlı antioksidanlar içerir. Bisküvi kavanozundan kafanızı kaldırın ve güzel bir meyve salatası hazırlayın.

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register