Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Sadece Kardiyo Yaptığınızda Ne Olur?


Koşu bandından inip biraz ağırlık kaldırma zamanı… 

Untitled-1

Koşu bandında 30 saniye geçirdiniz. Sonrasında ağırlık çalışmanız gerektiğinin farkındasınız. Dambıllarla göz göze geliyorsunuz; ama “modumda değilim” bahanesiyle hemen uzaklaşıyorsunuz. Kardiyonun etkisiyle sisteminize bolca endorfin salgılanıyor. Kendinizi çok da suçlu hissetmiyorsunuz.

Kardiyonun tek faydası sizi mutlu etmesi de değil. Örneğin, Mayo Clinic’e göre, aerobik egzersizler sayesinde hücrelerinizin yaşlanması yavaşlayabilir, kalp sağlığınız iyileşebilir ve kilo verebilirsiniz. Kardiyonun birincil amacı da zaten kalbinizin daha fazla çalışmasını sağlayarak kalbinizi güçlendirmek. Buraya kadar hiçbir sorun yok.

Fakat sadece kardiyo antrenmanı yaptığınız zaman, vücudunuzun kaslara dair diğer ihtiyaçlarını ıskalıyorsunuz. Her ne kadar antrenmanlarınızı her gün çeşitlendirmeniz gerekmese de, sadece kardiyoya takılıp kalırsanız, vücudunuza pek de iyilik yaptığınızı söyleyemeyiz. Hatta, kısa ve uzun vadede vücudunuza zarar da verebilirsiniz.

Öyleyse, sadece kardiyo yaptığınızda vücudunuzda ne gibi olumsuzluklar oluşabilir, ona bakalım.

1- Kas kütlesi kaybedersiniz

Eğer kuvvet kazanmak istiyorsanız, sadece kardiyo yaparak kas kütlesi kazanamayacağınız ortada. Önemli olan, kardiyo, esneklik ve kas çalışmasından oluşan sağlıklı bir antrenman programı oluşturabilmek. Eğer direnç antrenmanlarını ıskalarsanız, kas kuvveti kazanamayacağınız gibi, metabolizmanızı da olması gerektiği yüksek seviyeye çekemezsiniz.

Şunu da ekleyelim: Amerikan Sağlık Enstitüsü, yetişkinlere her hafta en az 2.5 saat hafif yoğunlukta ya da 75 dakika yüksek yoğunluklu kardiyo antrenmanı , buna ek olarak haftada en az 2 gün olmak şartıyla kuvvet antrenmanı yapmalarını öneriyor.

2- Zamanla yağ yakamamaya başlarsınız

Zaman içerisinde, vücudunuz antrenman rutininize alışacak ve daha az kalori yakmaya başlayacaktır.

Yağ yakma hedeflerinizden uzaklaşmamak için, rutininizi çeşitlendirmeniz gerekiyor. Kas kütleniz ne kadar fazla olursa, vücudunuzun harcayacağı enerji miktarı da o kadar artacaktır. Direnç antrenmanları ile kas kütlenizi arttırdığınızda, gün boyu daha fazla yağ yakmaya başlarsınız. Kardiyo antrenmanı, direnç antrenmanı ile birleştirilmediği sürece yağ yakma konusunda aynı etkiyi yaratamayacaktır.

3- Devamlı ağrı çekersiniz

İster antrenörünüze sorun, ister annenize; yanıt asla değişmeyecektir: Fitness hedeflerinize ulaşmanız için toparlanmaya vakit ayırmalı ve iyi dinlenmelisiniz. Dayanıklılığınızı ve sağlığınızı koruma altına almak için dinlenmenize dikkat etmeniz şart. Kardiyo antrenmanları vücudunuzdan çok şey talep ettiği için, eğer sadece kardiyo yapar ve yenilenmenizi sağlayacak (örneğin yoga) şeylere burun kıvırırsanız, sürekli ağrılarla boğuşursunuz. Kardiyoyu abartıp toparlanmak için çaba harcamadığınız taktirde vücudunuz yorulacak ve stres altına girecektir. Dahası, sürekli koşu ya da dans egzersizleri yaparsanız, sakatlıklara da davetiye çıkarırsınız.

4- Uzun vadede sağlık sorunları oluşabilir

Kişisel antrenör Jericho McMatthews, kuvvet antrenmanları ile kazandığınız kas kütlesini kaybetmenizin, zaman içerisinde vücudunuzda baskı oluşturacağını ve ciddi hasarlar oluşturacağını belirtiyor. Sadece kardiyo çalışmak, eklem ağrılarına ya da kırılmalara neden olabilir. Kemik yoğunluğunu korumak ya da arttırmak, kuvvetli tendonlara ve bağlara sahip olmak için kuvvet antrenmanları yapmak şart.

You don't have permission to register