Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Sakatlanmayı Önleyin


Sakatlanma ile ilgili gerçekleri keşfedin! 

Bazı sakatlanmalara sevgili Dr. Google çare olmaz. Kayropraktik Uzmanı Dr. Steven Lockstone, “Yürürken bile canınız acıyorsa ya da yaşadığınız ağrıyı hafifletmek için üç dört günden uzun süre ağrı kesici almak zorunda kalıyorsanız, bir uzmandan yardım alma zamanınız gelmiştir” diyor.

YAVAŞ YAVAŞ GERİ DÖNÜN

Sakatlanmadan önceki koşu mesafenizin yüzde 40’ını koşın. Söz gelimi 10 km koşuyorsanız, iyileştikten sonra başlangıç olarak dört kilometre koşun. Ve her hafta mesafenizi yüzde 10 oranında artırın ki durumunuz kronik sakatlığa dönüşmesin.

KENDİ KOŞU STİLİNİZ OLSUN

Kendi doğal koşu stilinizi olimpik atletlere benzetmeye çalışmayın. Lockstone, “Vücudunuz koşmaya nasıl tasarlandıysa o şekilde koşun. Birini taklit etmeye çalışırsanız sakatlanma riskinizi arttırırsınız” diyor. Koşarken çok büyük adımlar atmaya çalışmak da sakatlanma riskinizi arttırır. Onun yerine daha kısa ve hızlı adımlar atmaya çalışın.

AĞIRLIK EGZERSİZLERİ YAPIN 

Spor Hekimi ve Fitness Eğitmeni Jordan Metzl, “Kardiyo egzersizlerini arttırmış olmanız çok güzel fakat direnç çalışmaları yapmaya da devam ediyor olmanız gerek” diyor ve ekliyor; “Bu egzersizler hareket zincirinin (kaslar, kemikler, tendonlar ve bağ dokularını birbirine bağlayan sistem) düzgün bir formda işlevini sürdürmesine yardım eder. Kalça ve pelvis bölgenize odaklanarak yaptığınız ağırlık egzersizleri
ile sakatlanma riskini önlemiş olursunuz. Basit yoldan güçlenmek için direnç bandını ayaklarınıza geçir ve her iki bacakta 3’er set ve 10 tekrar olmak üzere yana doğru adımlar atın.

You don't have permission to register