Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Saunaların Kalp Sağlığınıza Yaptığı Şaşırtıcı Katkı


Oturarak yaptığınız en hayırlı işlerden birisi olabilir.

Bir terleme seansı bir kasınızı bile hareket ettirmeseniz de kalp sağlığınıza katkı sağlayabilir. Finlandiya’da gerçekleştirilen araştırmaya göre saunalarda vakit geçirmek ölümcül kalp sıkıntılarından sizi koruyabilir.

Araştırmada, haftada 4 ila 7 kez saunaya giden insanların kardiyovasküler rahatsızlıkları haftada 1 kez gidenlere oranla %50 oranında daha az yaşadıkları görülüyor.

Düzenli olarak saunaya giden insanların ani kardiyak ölümleri yaşama riskleri de %63 oranında daha az.

Saunalar genel olarak spor salonlarında bulunmakta ve bu da saunaya giden insanların daha sık antrenman yaptığını gösteriyor. Bu da tabi ki kalp sağlığı için daha da iyi.

Araştırmacılardan Dr.  Jari Laukkanen’a göre katılımcıların fitness ve hareket seviyeleri dahil edildiğinde dahi sonuçlar değişiklik göstermiyor.

Peki nasıl işe yarıyor? Basitçe kalplerimize antrenman yaptırmış oluyoruz.

Dr. Laukkanen’ göre vücut ısımız arttığı zaman kalp ritmimiz de yükselir. Aslında, saunada takılırken kalp ritmimiz neredeyse orta seviye bir antrenman yaptığımız zamanki kadar hızlıdır. Dakikada ortalama 100-150 atıştan bahsediyoruz.

Daha da ötesinde saunalar endotel fonksiyonları geliştirmeye de yardımcı olabilir. Yani kalbin bazı kısımlarının ve damarların darlaşıp, genişleyebilme kapasiteleri. Bu kan dolaşımını düzeltip daha az sağlık sıkıntısı yaşamanızı sağlayabilir.

Araştırmada izlenen saunalar kuru ve sıcak ortamlar. Buhar odaları ve sıcak küvetler gibi diğer opsiyonların Dr. Laukkanen’a göre değerlendirilmesine ihtiyaç duyulmakta.

Sonuçlar pozitif görünse de terlemek için sadece saunalara gitmek yeterli olmayacaktır: Doğru bir antrenman ve beslenme programı olmadan olmaz.

Fakat antrenman rutinlerinizin arasına sauna seansları da eklemelisiniz. Ayrıca saunadan önce sıvı tüketmeye bakın ki terlemeyle mücadele etme gücünüz olsun.

Sağlıklı insanlarda sauna risk faktörü yaratmayacaktır. Fakat geçmişte bir kalp rahatsızlığı geçirdiyseniz ya da potansiyel bir tehdit altındaysanız tekrar düşünmelisiniz. Doktorunuza danışmak doğru olacaktır.

 

 

You don't have permission to register