Runner's World Türkiye

  /  SAĞLIK   /  Şeker Yüklemesi: Sıcak İçeceklerin Sinsi Etkileri

Şeker Yüklemesi: Sıcak İçeceklerin Sinsi Etkileri

Geri1 of 4İleri


Sıcak içeceklerin içerisinde bulunan şekerler, siz farkında olmadan vücudunuza zarar veriyor. 

Untitled-1

Sabahın erken saatleri… Trafik sıkışık. Şimdiden yorgun ve stresli hissediyorsunuz. Daha da kötüsü, önünüzde işlerinizi halletmeniz gereken koca bir gün var. İstemsiz bir şekilde canınız sıcak bir şeyler içmek istiyor. Gözleriniz kahve satan bir yerler arıyor. Kısa sürede amacınıza ulaşıyorsunuz ve 5 tl karşılığında aldığınız kahvenizi yudumlamaya başlıyorsunuz. Ancak bu alışkanlığınız için ödeyeceğiniz bedel, ileride çok daha fazlasına denk gelecek.

Britanya merkezli Action on Sugar adlı oluşumunun raporuna göre, Starbucks’tan alacağınız içeceğin içerisinde 25 çay kaşığı şeker bile bulunabiliyor. Bu oran, bir kutu koladan alacağınız şeker miktarının 3 katına denk ve The American Heart Association’un yetişkinler için tavsiye ettiği günlük maksimum şeker alımının 3 katından daha fazla. Yayımlanan bu rapora cevaben, Starbucks’ın 2020 yılı sonunda bu içeceklerdeki şeker miktarını %25 oranında azaltacağını da belirtmek gerekiyor.

Her ne kadar araştırmacılar Birleşik Krallık’ta satılmakta olan içeceklere odaklanmış olsalar da, firmaların web sitelerinde yayımlanan besin değelerine dair bilgiler, içeceklerdeki şeker miktarının Amerika Birleşik Devletleri ve diğer ülkeler ile benzer olduğunu gösteriyor. 

Geri1 of 4İleri
You don't have permission to register