Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Video yükleniyor

Sibirya’da 50 KM Koştu

Moldova’lı sporcu Dmitri Voloshin, Yakutistan Özerk Cumhuriyeti’nde eksi 67 derecede soğuğa meydan okudu.

Yakutistan Neresi?

Resmi adı Yakutistan Özerk Cumhuriyeti olan bölge, isminden de anlaşıldığı üzere Rusya‘ya bağlı bir özerk cumhuriyet. Yakut Türkleri’nin yaşadığı bölgenin diğer ismi de Saha Cumhuriyeti ve dünyanın en büyük yüzölçümüne sahip bölgesi olmakla beraber en geniş sınırlara sahip Türk özerk bölgesi aynı zamanda.

Dünyanın En Soğuk Noktası

Yakutistan’nın Oymyakon Bölgesi, 80 yıl önce ulaştığı -71.2 derece soğukla dünyanın en soğuk noktası olarak tarihe geçti.

Soğuk Havada Koşma Rekoru

Aslen Moldovalı olan koşucu Dmitri Voloshin hava sıcaklığının eksi 67 dereceye kadar indiği Sibirya‘da 50 kilometre koşarak bir rekora imza attı. Koşu organizatörleri, koşunun başarılı bir şekilde tamamlanmasının ardından, Voloshin’in hiçbir şekilde soğuk için üretilen bir ekipman giymediği ve buna rağmen bu aşırı düşük soğukta ilk koşu rekorunu kırdığını bilgisini ilettiler.

Buzda Hangi Ekipmanı Kullanmak Gerekir?

Kırılması güç bir rekora imzasını atan Voloshin, yaptığı açıklamada “Spor kariyerimde yaşadığım en zor anlardı. Uzay yürüyüşüne benzeyen bu koşuda nefes almak oldukça zordu. Taktığım maske bile buzla kaplandı. Sizi bu hava şartlarında hiçbir ekipman koruyamaz” dedi.

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register