Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Sıfır Stres Tüyoları


Yarıştan bir gün önce, yarış sabahı ve yarıştan sonraki saatlerde akıllıca ve rahat bir plan uygulayın.

Koşun -eğer içinizden geliyorsa

Bazı koşucular kısa ve canlandırıcı bir koşunun ardından daha iyi yarışacağını düşünür. Bu bazı sinirleri ateşlemeye ve bacakları açmaya yardım ediyor -özellikle de uzun mesafe katettiyseniz. O günü dinlenerek de geçirebilirsiniz. Kişisel tercihinize kalmış. Minimum 20 ila 30 dk koşu alanının çevresinde yürüyüş de iyi bir fikirdir.

Numarınızı alın -eğer yapabiliyorsanız

Eğer katıldığınız yarış organizasyonu bir gün önceden göğüs numarasını almaya imkan veriyorsa ve siz de yakınsanız, gidip alın. Yarış sabahı kim stres yaşamak ister ki? Ayrıca eğer kaydınızla ilgili yaş ve cinsiyet bilgisi gibi yanlışlık fark ederseniz, bunu değiştirmek için zamanınız olur.

Hazırlanın -ardından eğlenin

Yarıştan önceki gece ihtiyacınız olacak her şeyi (kıyafet, ayakkabılar, göğüs numarası ve iğneler, vs.) yatağın üzerine yayın. Uzun yarışlar için sırt çantanıza yarıştan sonra ihtiyacınız olan her şeyi (kuru kıyafet, rahat ayakkabılar, vs.) koyun. Ayrıca pişik ya da tahriş kremi, ekstra tuvalet kağıdı ve yarış sonrası atıştırmalığı da önemli. Zaman ve lokasyon kontrolü yapın ve yarışı düşünmekten vazgeçin. Okuyun, müzik dinleyin, çok parlak ışık ve ekrandan uzak durun.

Dinç uyanın

Başlangıç saatinden en az üç saat önce kalkın. Böylece yemek yemek, içmek ve tuvalete gitmek için zamanınız olur. Başlama noktasına en az 1 saat önceden varmaya çalışın -eğer büyük bir yarışsa daha da erken. Çevreyi kolaçan edin ve tekrar bir tuvaleti ziyareti yapın.

Sıraya girin

Yarış alanına vardığınız gibi ihtiyacınız olmasa bile seyyar tuvaletin önünde sıraya girin. Sıra size geldiğinde belki tuvaletinizin geldiğini hissedersiniz. Başlama saatinden 15 dk önce yerinizi alın. Büyük yarışlarda bunu daha da erkene alın.

Yürümeye devam edin

Yarıştan sonra ne kadar oturmak veya yere uzanmak isteseniz de -yarış günü ve takip eden günlerde- hareketi bırakmazsanız daha az kas gerginliği ve acı hissedersiniz. Bitiş çizgisinin ardından madalya, atıştırmalık ve ihtiyaçlarınızı koyduğunuz sırt çantanızı alacağınız yere doğru yürüyün. Atıştırmalık ve içeceklerinizi tüketirken de devam edin.

Toparlanmayı bırakmayın

Eve vardığınızda 15 dk’lığına soğuk küvete girmek kas ağrılarını azaltmaya yardımcı olur. Bacaklarınızı sokun ve kendinizi rahat hissettirecekse üstünüze sıcak tutacak bir giysi geçirin. İçinde ne kadar kalırsanız, o kadar uzun süre kendinizi iyi hissedersiniz. Yatmadan önce kısa bir veya iki yürüyüş için küvetten çıkın.

-JEFF GALLOWAY

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register