Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Sigara Ağız Kanserine Neden Oluyor!

Geri1 of 2İleri


Ağzımızı vücuda açılan bir kapı gibi düşünürsek, çevredeki tüm zararlı etmenleri karşılayacak ilk yer ağızdır. Birçok hastalığı; yediğimiz, içtiğimiz, soluduğumuz şeyler sebebiyle vücudumuza alırız. Sigara içerek,  sigara içerisinde bulunan zehirlerin zorlanmadan vücuda girişini sağlamış oluruz. Ağız içi dokulara ve dişlere ciddi ölçüde zarar veren sigara, uzun vadede kalıcı hasarlara sebep olmaktadır. Başlangıçta dişte oluşan yüzeysel hasarlar için diş temizleme ve beyazlatma işlemleri uygulanabilir. Sigaranın bırakılması ağız ve diş sağlığı için kesin çözümdür. Sigaranın diş ve ağız sağlığında, kansere kadar gidebilecek etkilerini Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu sizler için anlattı.

Ağız içi pH değerinin değişmesi

4 binden fazla zararlı madde çeşitliliğinin sigara içerisinde olduğu bilinmektedir. Bu zararlı maddeler duman halinde ağız içerisine alındığında, ağızda pH değişikliğine sebep olmaktadır. Sonuç olarak tükürük sıvısının ağız içini koruyabilirliği düşer ve de bakteri plaklarının oluşumu artar.

Bakteri plakları ve ağız içi pH değişikliği, diş ve diş etlerinde meydana gelen problemlerin en temelinde yer alan sorunlardır. Bakteri plaklarının oluşması sonucunda, tükürük sıvısı ile plaklar birleşerek tartar denilen problemin kökenini oluşturur. Tartar zamanla ilerleyerek diş etlerinin gerilemesini ve diş fırçalarken veya hiçbir aktivite göstermeden diş etlerinin kanamasına yol açmaktadır. İlerleyen dönemde diş eti iltihaplanmaları görülecek ve bu durum dişlerin sallanarak dökülmesi ile sonuçlanacaktır.

pH değerinin değişmesinin diğer bir etkisi de, diş çürümelerinin kolaylaşmasıdır. Bakteriler dişlerin üzerinde kalan artıklarla beslenerek, diş yüzeyine asit bırakmaktadır. Bu durumun sonucunda da diş minesi, bir süre sonra asit oranına dayanamayarak erimekte ve de bakteriler dişin içerisine girmektedirler. Dişin içine giren bakteriler, iç kısımda çok daha kolay üreyerek dişin köküne ulaşmakta ve dayanılması zor ağrılara yol açmaktadırlar. Bir süre sonra diş ölmekte, ağrı kesilmektedir. Böylece bakteriler kemiklere kadar ilerlemekte, kemik erimesi ve kaybına sebep olabilmektedirler. Ayrıca kan yoluyla diğer dokulara taşınarak, taşındıkları yerlerde enfeksiyon oluşturabilmektedirler.

Ağız kokusu

Sigara içenlerin yanında bulunanların en büyük şikayeti de halitozis denilen kötü ağız kokusudur. Özellikle aç karınla içilen sigara, karşı taraf için dayanılmaz bir koku oluşturmaktadır. Sigara içen kişilerde ağız içi kimya bozulur, diş bakteri plağı gelişimi artar ve zamanla dişeti problemleri, tat duyusunda azalma ve sonuçta bağışıklığın düşmesi ile ağızda iltihap odakları oluşur. Nikotin bütün tütün ürünleri içinde en yaygın bilinenidir. Etkilerinden birinin de tükürük miktarını azaltması olduğu bilinmektedir. Tükürük miktarının azalması ağız kuruluğu, bakteri plak oluşumu ve buna bağlı ağız kokusunu tetikler.

Geri1 of 2İleri
You don't have permission to register