Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Sigarayı Bıraktıran Bu İlaç, Şekeri de Bıraktırabilir


Avustralyalı araştırmacılar, şeker bağımlılığını yenme konusunda ilginç bir çalışmaya imza attı.

Untitled-1

Tatlıları adeta bağımlıymış gibi tüketenler için bilimsel bir haberimiz var: Avustralya’daki Queensland University of Technology’de yapılan yeni bir çalışmaya göre, şeker bağımlılığının özellikleri, nikotin ve diğer madde bağımlılıklarıyla benzerlik gösteriyor.

Farelere sigarayı bırakmak için kullanılan vareniklin (Champix) verildiğinde, farelerin şeker tüketiminde azalma olduğu gözlemlendi. Araştırmacılara göre bunun nedeni, vareniklinin farelerde dopamin (kendini iyi hissetmeni sağlayan nörotransmitter) seviyesini dengelemesi ve şeker istencini azaltması.

Tıpkı nikotin ya da kokain gibi, şeker de beyindeki haz merkezlerini uyararak dopamin seviyesinin yükselmesine neden oluyor. Buradaki sorun ise, zaman içerisinde dopamin salınımına karşı hassasiyetinizin azalabilmesi ve zamanla daha fazla dozda şeker istemeye başlamanız. Yani, bir parça brownie yeme isteğiniz zamanla koca bir tabağı silip süpürmeye kadar ilerleyebiliyor. Bu noktada, kimyasal açıdan şekere bağımlı oluyorsunuz.

Yayımlanan çalışmada, sigarayı bıraktıran ilaçların, insanlarda şeker bağımlılığına karşı da kullanılmasının iyi bir strateji olup olmadığına hususunda daha fazla araştırmanın yapılmasının gerektiği de not edilmiş.

You don't have permission to register