Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Sıkıntı Var mı?


Koşuya yeni başlıyorsanız, ilk etapta kaygılarınızın olması normal. Fakat doğru bilgilerin ışığında yolunuza devam edebilirsiniz.

“AĞRIM VAR. BİR SONRAKİ KOŞUYU ATLAMALI MIYIM?”

Yeni bir antrenman rutininin ilk günlerinde kas ağrıları yaşamanız normal olsa da, kendinizi gerçekten hassas hissediyorsanız bir sonraki antrenman gününe geçmeden önce, ekstradan bir günlük ara vermeyi düşünebilirsiniz. Ancak daha spesifik, keskin bir ağrınız varsa birkaç gün dinlenin ve bu bölgede enflamasyonu azaltmak için buz tedavisi uygulayın. 72 saatin sonunda ağrınızda azalma olmuyorsa, ciddi bir durum olup olmadığını öğrenmek için doktora ya da fizyoterapiste başvurun.

“NEFESİMİN TIKANMASI BENİ ENDİŞELENDİRİYOR”

Koştuğunuz zaman kaslarınız daha fazla oksijene ihtiyaç duyar, bu da nefesinizi hızlandırır. Endişelenmenizi gerektirecek bir durum olmasa da, birkaç şeyin üzerinde düşünebilirsiniz. Çok mu hızlı başlıyorsunuz? Yeteri kadar ısınıyor musunuz? Koşuya hızlı mı geçiyorsunuz? Bunların hepsi nefesinizi hızlandırabilir. Ancak hızlanan nefesiniz hırıltı ya da göğüs ağrısını da beraberinde getiriyorsa, bir tanı koyması için doktorunuza görünmenizde fayda var.

“PROGRAMDA BİR SONRAKİ SEVİYEYE GEÇMEKTE ZORLANIYORUM”

Endişelenmeyin, herkesin gelişim süreci farklıdır. Bu plan sadece bir rehber ve gelişiminizin en büyük belirtisi kendi temponuz. Antrenman haftalarınızdan bazılarını tekrar edebilir ya da antrenman aralarında daha fazla dinlenebilirsiniz. Önemli olan uzun vadedeki hedeflerinizdir. Siz odaklanın, gerisi gelir.

You don't have permission to register