Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Sindirimi Kolay Protein Tüketmek

Birçok yağ gibi, proteinlerin sindirimi de uzun süre alır ve parçalanmaları çok fazla enerji gerektirir, bu da biftek ve yumurtalardan oluşan yarış öncesi bir yemeğin mide için bir felaketin ya da ortalama altı performansın tarifi olmasının nedenidir.

Ancak proteinlerden elde edilen aminoasitler, 3 saatten uzun süren antrenmanlarda oldukça işe yarayabilir. Bu sindirimi kolay proteinler tüketin tarz uzun süreli efor sarf etme durumlarında vücut, enerji ihtiyacının yüzde 15’e kadarını proteinlerden karşılayabilir. Buna ek olarak, egzersiz sırasında kanda yüksek miktarda aminoasit bulunması algılanan çaba seviyenizi azaltabilir, kaslarınızın kendi kendini tüketmesini engelleyebilir, aminoasitler beyinde triptofan olarak yarışmalı taşıma sistemiyle taşınabilir, antrenman “mahmurluğu” yaşamanızın önüne geçebilir ve antrenman sonrası ağrılarını ciddi derecede düşürebilir.

Bu nedenle, büyük bir antrenman öncesinde şunlardan birini ya da hepsini almanızı öneririz: A) 20-30 gram hidrolize edilmiş whey protein, daha pahalı olan “önceden öğütülmüş” protein türüdür ancak emilimi ve hazmetmesi alışılmış whey proteinden daha kolaydır; B) 5-10 gram esansiyel aminoasit, oldukça yüksek emilim oranına sahiptir, bunları kapsül ya da toz formunda bulabilirsiniz, çok daha yaygın ancak daha az etkili “BCAA’ların” aksine genellikle “EAA” olarak kısaltılmıştır; C) Organik, temiz bir kaynaktan 1-20 gram hidrolize edilmiş kolajen protein tozu (ya da sadece antrenman öncesi yemeğinizle bir bardak kemik suyu için.) Biftek yemeye kıyasla, bu tarz protein kaynaklarının parçalanıp emilimi sindirim sisteminiz için daha az gerilim yaratır. Unutmayın, midenizi olması gerekenden daha çok çalıştırmak istemezsiniz.

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register