Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Sıvı Detoksu Nedir?

Son zamanlarda moda olan trendi sizler için inceledik.

TÜM O YEŞİLLİKLER

Eskiden yalnızca hastalar ya da bebekler sebzelerden çıkarılmış suları içerdi. Ancak yeşil şişeler artık süpermarket koridorlarını kaplıyor, meyve ve sebze suları endüstrisinin değeri her geçen yıl daha da yükseliyor. Beslenme uzmanı Eva Kalinik, küçük dozlardaki bu detoks sıvılarının, “konsantre bir besin değeri alımı” sunduğunu söylüyor. Daha da iyisi, daha az lif, detoks sıvılarının bir tabak ıspanaktan daha hızlı emildiği anlamına geliyor.

KAS MATEMATİĞİ

Her ne kadar detoks suları son moda olsa da, bilim jürisi hala yargısına devam ediyor. Ana öğünleri bu sıvılarla geçiştirmek kalori eksikliğine ve bir miktar kilo kaybına yol açarken, bu kiloyu nereden verdiğiniz ise başka bir konu. Diyetisyen Lorraine McCreary, “Bir haftada yalnızca yaklaşık 1 kg yağ metabolize edersiniz,” diyor. “Bu nedenle, bu miktardan fazlası ironik olarak ilk birkaç gündeki sıvı kaybından kaynaklanıyor.

SOĞUK İÇİNİZ

Toplu üretilen detoks sıvılarının çoğu, santrifüjlü dönen bıçakların olduğu, meyveyi parçalayan ve yüksek ısılara maruz bırakarak besin değerlerini öldüren bir makinede üretiliyor. Soğuk sıkım detoks suları vitaminleri daha etkili bir şekilde koruyor ancak daha pahalı olmaya meyilliler. Ayrıca pastörize süpermarket versiyonlarına kıyasla daha hızlı bozulduklarından ilk birkaç saat içinde içmek zorundasınız.

ZORLUK KONTROLÜ

Yoğun detoks dönemlerinde kas kazanımınızın azalmasının yanı sıra, odaklanma kabiliyetiniz de sıkıntı çekecektir. Aşırı bitki içeren ürünler, glukoz yerine çok fazla fruktoz alacağınız anlamına gelir ve beyniniz bu baskıyı hissedecektir. “Glukoz, beynin birincil yakıtıdır,” diyor McCreary. “Düşük seviyelerde alındığında konsantrasyonunuzu olumsuz yönde etkileyebilir ve devam eden yoksunluk seviyesine geldiğinde aşırı hassasiyet ve hatta bulantıya yol açabilir.

SINIRLAYIN

Üç günlük detokstan sonra vücudunuz ihtiyaç duyduğu yağ ve proteini almadığını fark eder ve bu eksiği tamamlamak için kas dokusunu parçalamaya başlar. Lif eksikliği midenizi etkileyerek kabızlığa ve sindirim bozuklukları riskiyle karşılaşmanıza neden olabilir. Detoksu bitirdiyseniz darbeye dikkat edin. Bitirme ödülü yemeğinde yiyecekleri vücudunuza aşamalı olarak yeniden almak, pek de aşamalı olmayan bir şekilde vücudunuzdan çıkmalarını engelleyecektir.

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register