Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Soğuk Algınlığından Kaçmak

İki saat antrenman yapmanın savunmanız için en iyi güçlendirmeyi sağladığı görüldü.

Bazen bilim insanları dahi yanlış yapabiliyor. Yıllar boyunca, acımasız bir kış antrenmanı programının güçten düşüren bir gribe yol açabileceği üzerine fikir birliği vardı: Koşarsanız ya da son gücünüze dek tekrarlarınızı çıkarırsanız savunmanız çöker. Ancak Bath Üniversitesi’nde efsaneyi çürüten araştırmacıların alternatif bir teorisi var: Dayanıklılık egzersizlerinin aslında bağışıklığınızı güçlendirdiğine inanıyorlar. Gerçekten de içimizi ısıtan bir haber.

Egzersiz sırasında kandaki enfeksiyonla savaşan T-hücrelerinin sayısı normal miktarının 10 katına çıkıyor. Daha erken çalışmalarda, bilim insanları antrenmanın ardından bu lenfositlerde dik bir düşüş gözlemledi ve lenfositlerin kaybolduğunu ya da yok edildiğini, böylece vücudu hastalıklara açık bıraktığını düşündü. Ancak Frontiers in Immunology’de yayımlanan yeni araştırmaya göre hücreler basitçe enfeksiyona daha açık olan yerlere, örneğin akciğerlerinize taşınarak işgal edecek patojenlere karşı hazır oluyorlar.

İki saat antrenman yapmanın savunmanız için en iyi güçlendirmeyi sağladığı görüldü. Yani yarı maraton planınızda rakiplerinizin önüne geçmeniz, ofisteki mikroplardan kaçmanın en etkili yolu olabilir. Dondurucu kış havası, artık antrenmanınızı kış uykusuna yatırmak için bir bahane olamaz. Bu yüzden bağcıklarınızı bağlayın, ısının ve cesaretinizi toplayın.

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register