Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Soğuk Havada Neden Koşmalıyız?

Her mevsimde koşmanın ayrı bir güzelliği var. Fakat özellikle soğuk havalarda koşmanın birçok faydası da bulunuyor.

Koşu tutkunları yaz kış, yağmur kar dinlemez, ayakkabılarını giyer ve karanlık ya da soğuk demeden kendilerini dışarı atar. Peki nedir soğuk havada koşmanın yararı?

Soğuk Havalarda Koşuya Çıkmak İçin 4 Sebep

1 Koşmak sizi mutlu yapar

Temiz havada koşmak demek bol oksijen almak demek. Bu bile başlı başına sağlıklı bir eylemdir. Ayrıca gün ışığını daha az gördüğümüz bu aylarda sabahın erken saatlerinde koşuya çıkmak daha fazla güneş ışığına maruz kalmak anlamına gelir. Düzenli uyku, temiz hava ve gün ışığı mutlu olmanız için başlı başına yeterli sebeplerdir. Zira sağlık mutluluktur.

2 Koşmak gençleştirir

Koşmak kondisyonunuzu korumanızı sağlar. Bu da sağlıklı bir kalp anlamına gelir. İyi bir kan dolaşımı sağlıklı görünüm kazanmanızı sağlar. Koşanların koşmayanlara göre daha sağlam ve güçlü olduğu su götürmez bir gerçek. Sağlıklı ve güçlü görünmek sizi gençleştirecek!

3 Sporcular daha az hastalanır

Çalışan demirin paslanmayacağı gerçeğini düşünürsek koşucuların vücut dirençlerinin de daha güçlü olduğunu bilmek şaşırtmayacaktır. Egzersiz yaptıkça bedenimiz daha güçlü olur. Ayrıca sporcuların sağlıklı beslenmeye olan dikkatini de hesaba kattığımızda herhangi birine oranla daha güçlü bağışıklık sistemine sahip olduklarını söyleyebiliriz. Bütün bu sebeplerle soğuk mevsimlerde soğuk algınlığına yakalanmamak için koşuya çıkmanızı tavsiye ediyoruz.

4 Koşmak ruhsal olarak da güç verir

Kışın özellikle karanlık yüzünden depresyona daha yatkın olduğumuz bir gerçek. Fakat spor yapanlar bilir ki spor mutluluk verir. Ayrıca koşmak disiplin işidir, hayata karşı daha fazla odaklanabilmemizi de sağlar. Ruhsal olarak güçlü olmak tabi ki her zaman önemlidir, ama psikolojik olarak direncimizin en düşük olduğu zamanlarda daha da önemli hale gelir.

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register