Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Soğuk Havalarda Koşarken Nasıl Giyinmeli?

Yazın giyinmek kolay da kışın koşarken ne giymeli?

Normalde çok kalın bir kıyafet işimizi görür, fakat koşarken yarardan çok zararı da olabiliyor, çünkü hem hava durumu değişebiliyor, hem de spor yaparken vücut ısısı artıyor. Bu yüzden koşucular için en doğrusu üst üste giyinmek. Böylece gerektiğinde kat kat kıyafetleri çıkarabiliriz. Peki üst üste giydiğimiz giysiler nasıl olmalı?

1 Nefes Alan Giysiler

İlk olarak giydiğiniz giysinin mevsime göre sizi sıcak veya serin tutmasına dikkat edin. Isı ayarı dengeli olursa bedeniniz ne fazla ısınır, ne fazla ısı kaybeder. Bu hem sağlığınız açısından önemli, hem de koşu performansınızı olumsuz etkilememesi açısından çok mühim. Poliamit ya da polyester gibi liflerden üretilen giysiler son derece işlevsel.

2 Isı Yalıtımlı Giysiler

Nefes alan fonksiyonel giysinin üzerine tercih edilmemiş gereken kıyafet ısı yalıtımı olanlar olmalı. Ayrıca nefes alan bir kumaştan üretilmiş olması terlediğinizde nemi dışarı atmasını sağlar. Havanın ısısına ve rüzgara göre en uygun olanlar ince lifli malzemelerden olanlar ve tabi ki termal kumaşlardır. Neyi tercih edeceğiniz tamamen soğuğa karşı ne kadar duyarlı olmanıza bağlıdır. Pantalon olarak da termal koşu pantalonları en doğru seçimdir. Fakat ne giyerseniz giyin kaşındırmamasına özen gösterin. Bu hem sağlıksız olduğunu gösterir, hem de koşarken sizi zor durumda bırakır.

3 Dış Faktörlerden Koruyan Giysiler

Tabi ki en üste giyeceğiniz kıyafet sizi dış etkenlerden korumalı. Ne yağmur, ne de kar sağlığınızı ve koşunuzu olumsuz etkileyememeli. Bu korumayla beraber nefes alması da elzem. Bunun sebebi hem sağlık, hem de sıcaklığın içeride tutulması vücut ısınızı da arttırma potansiyeli taşır.

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register