Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Soğuk Havalarda Koşmak: İyi Bir Fikir Mi?


Soğuk havalarda koşmaya devam edin. Ama doğru tercihlerle…

Untitled-1

Maraton hazırlığında ya da kış mevsiminde kardiyo antrenmanlarına devam etme niyetinde olabilirsiniz. Birçok insan, gerçekten de soğuk havalarda koşu antrenmanlarına devam etme konusunda istekli. Buna karşın akıllara şu soru geliyor: Soğuk havalarda koşmak iyi bir fikir mi?

SORU: SIFIRIN ALTINDAKİ DERECELERDE KOŞMAK İYİ BİR FİKİR Mİ?

Soğuk havalarda koşma konusunda hiçbir sıkıntı yok. Ortada şöyle bir yanlış anlayış var: Soğuk havalarda nefes alıp vermek, ciğerlere zarar verir.

Dr. William Roberts, “Vücudunuz, içinize çektiğiniz havayı nemlendiriyor ve hava akciğerler dokusuna ulaşır ulaşmaz vücut sıcaklığına geliyor.” diyor.

Peki bu nasıl mümkün oluyor? Roberts, akciğer dokusundaki yüksek kan akışının, dokuyu sürekli tekrar tekrar ısıttığını ve nemlendirdiğini söylüyor.

Aslında soğuk havalarda koşu antrenmanları konusunda en önemli mesele, koşarken üzerinize ne giydiğiniz.

Soğuk havalarda koşmak için kat kat giyinmek zorunda olduğunuzu düşünebilirsiniz. Fakat bu da doğru değil. Dayanıklılık koçu Jackie Newton, “Kat kat giyinmektense, ısınmanın ardından üzerinizdekini çıkarabileceğiniz şekilde giyinmelisiniz.” diyor.

Üzerinize teri emebilen, hafif ağırlıkta bir şeyler giyin ve pamuklular ter tuttuğu ve ıslak kaldığı için, pamuklulardan kaçının. Nemli kıyafetler soğuk hava ile birleştiğinde hipotermi tehlikesi ile karşılaşabilirsiniz. Tabii bu hiç de iyi olmaz.

You don't have permission to register