Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Spor Salonundan Çıkınca Ne Olur?


Pelte bacaklara ya da yanan karın kaslarına sahip olabilirsiniz, ancak antrenman sonrası izleyeceğiniz protokol ile aldığınız verimi artırın.

01 MUTLULUK

Antrenman sonrası mutluluğu sadece koşucular için geçerli değildir. Dayanıklılık antrenmanları kas hücrelerinin endorfin salgılamasını sağlar ve bunun etkisi THC ile benzerlikler gösterir.Bu aslında vücudunuzun aktif olduğunuz için sizi ödüllendirme sistemidir. Zamanla,bunu yaşamak için daha sıkı çalışmanız gerekebilir.

02 SU DEYİP GEÇME

Spor salonundan ofise doğru aceleyle giderseniz, duş almış olsanız da terlersiniz. Buzlu bir içecekle daha hızlı kuruyun. Soğuk su midenize geldiğinde termoreseptörler beyninize terlemeyi dengelemesi için sinyal gönderir. Bu yüzden soğuk suyu yanınızdan ayırmayın.

03 TAMİR ZAMANI

Daha sizin terlemeniz bile geçmeden, vücudunuz onarım işlemlerine başlar. Antrenmanlar kaslarınızda mikro yırtıklara neden olur. Bağışıklık sisteminiz buna cevap olarak kök hücreler yardımıyla büyüme hormonu salgılar ve aminoasitlerin de katılımıyla yeni kas lifleri oluşur. Antrenman sonrası içeceğinize 30 gram protein tozu eklemek size toparlanma ve büyüme için gereken desteği vermek açısından yeterlidir.

04 ACI EVRESİ

Antrenmanlar bir enerji açığı oluşturur. Vücudunuz da homeostaz durumuna (normal vücut ısısı, hormon üretimi ve oksijen seviyesi) geri dönmek için ekstra çaba sarfeder ve daha da çok kalori yakarsınız. Eğer 45 dakika maksimum eforunuzun %70’iyle antrenman yaparsanız, kalori yakımınızı 14 saat sonra bile %3702 artırmış olursunuz.

05 DEVAM EDİN

Yağ yakımı dursa da kaslarınızın tamiri devam eder. Metabolik stres kas hücrelerinin zarına zarar verir ve iltihaplanmaya neden olur. Bu da antrenman sonrası kas ağrılarını beraberinde getirir. Bu acı zirveye 48 saat sonra çıkar. Foam roller ile antrenman sonrasında kalça ve bacak kaslarınıza masaj yapmak bu ağrıları hafifletecektir.

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register