Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Spor Yaparken Diyaframın Önemi Nedir?

Nefes almamızda önemli bir rol oynayan diyafram, gözden kaçan merkez bölge kaslarından biri. Ağırlık kaldırırken diyaframınızı nasıl kullanacağınızı bilmek, merkez bölgenizin sağlam durmasına olanak tanır.

Birçok insanın nefes vermenin aksine nefes aldığını söyleyen CrossFit Steele Creek’in başındaki isim Dr. Brian Strump, “Nefesinizi verdiğinizde diyaframınız dürülür ve midenizi bir balon gibi havayla doldurur. Bu da merkez bölgenizin sabit kalmasını sağlar,” diyor. Strump, “Yalnızca nefes vererek bile belinizdeki ve pelvik bölgenizdeki derin dengeleyicileri açığa çıkararak deadlift ve squat hareketlerinizin ağırlığını güvenli bir biçimde artırabilirsiniz,” şeklinde konuşuyor.

Strump, “Midenizin üzerine yatın ve derin bir nefes alarak karnınızın zemine baskı uygulamasını sağlayın. Sizi izleyen birinin kalçanızın yükseldiğini görmesi gerekiyor. Nefes almanın asıl amacı hayatta kalmak olsa da yüksek ağırlıkları kaldırmada da işinize yarayacaktır. Yüksek ağırlıkların altına giren iri insanlar bu silahı nasıl kullanacağını iyi biliyor,” diyor.

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register