Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Sporcular Nasıl Beslenmelidir?


Günümüzde sporcu beslenmesi denildiğinde akla gelen ilk şey protein tüketimidir. Proteinler, whey protein ve kazein protein olmak üzere 2 ye ayrılır. Whey proteini kazein proteinden ayıran temel fark ise daha hızlı sindirilebilir olmasıdır. Bu da proteinlerin kullanım zamanlarının farklılaşmasını sağlamaktadır.

Ayrıca sporcularda testosteron hormonunun düzeyi oldukça önemlidir. Testosteron denince akla sadece erkekler gelse de düşük seviyede olsa bile kadınlarda da bulunmaktadır. Testosteron hormonu sporcularda kas ve kuvvet gelişimini artırır. Testosteron düzeyini arttırmanın başlıca yolları vardır. Bunlar düzenli uyku, fazla kilolardan kurtulma, sigara-alkol tüketiminden uzaklaşma ve testosteron içeren besinleri tüketmektir. Sporcularda bu hormonun seviyesini arttırmak için kuşkonmaz, brokoli, kereviz, yumurta, kırmızı et, karnabahar, lahana gibi besinlerin yanı sıra D vitamini içeriği yüksek olan somon, ton ve uskumru balıklarının tüketimi de oldukça önemlidir.


About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register