Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Stres Sizi Nasıl Hasta Ediyor?


Stresin zararlarından bahsetmeden duramıyoruz.

Untitled-1

Önemli bir iş görüşmesinden ya da tatile çıkmadan hemen önce, stres seviyeniz birden tavan yapmaya başlıyor. Bundan kaçış yok. Fakat daha beteri de var: Stres seviyenizdeki artışla birlikte bir de hasta oluveriyorsunuz!

Dr. Gail Saltz, stresteki artışın neden hastalıkla sonuçlandığını basitçe şöyle açıklıyor:

Öncelikle, stres seviyemiz yükseldiği zamanlarda vücudumuz “savaş ya da kaç” moduna giriyor. Gerçek anlamda acil olan durumlar için (örneğin yanan bir arabadan kaçmaya çalışırken) bu moda girmeniz avantajlı bir şey. Fakat bir miktar stres altındayken bu moda girmeniz, işleri daha da kötüleştiriyor. Siz ekstradan çıkan işlerle uğraşırken, vücudunuz bu modda kalmaya devam ediyor. Sürekli alarm durumunda kalmak ise bağışıklık sisteminizi zayıflatarak baş ağrısı, boğazda hissiyat, gastrointestinal sorunlar ya da uykusuzluk gibi problemleri tetikliyor.

Stresten tamamen arınmış bir hayat sürdüremeyeceğiniz ortada. Fakat stresin bu negatif etkilerini azaltmanız mümkün. Yavaş ve derin nefes almak, stresinizi bir nebze olsun azaltacaktır. Düzenli egzersiz yapmak (özellikle de yoga), sağlıklı bir beslenme planına sahip olmak ve düzenli uyumak size yardımcı olacaktır.

You don't have permission to register