Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Tahılları Nasıl Tüketmeliyiz?


Bu antik tahıllarla beslenmenizi modernize edin.

Gıda pazarlamacıları belirli aralıklarla “yeni” bir tahıllı süper besin keşfediyorlar gibi görünüyor. Bu kısmen doğruluk payı taşıyor. Lif ve kalp dostu tam tahıllar süperdir ama bu yeni bir şey değildir. Tarihçiler 10 bin yıldır tahıl tükettiğimizi söylüyor. Pişirme konusuna gelince, çiğ tahılı ağzına atan herhangi biri de ne yapılacağını söyleyebilir. Burada, bilmeniz gereken altı tahıl türü ve pişirme tüyoları bulunuyor. Her lokmada keyif alacaksınız.

KADİM TAHILLAR REHBERİ Alışverişe gitmeden önce biraz bilgilenseniz iyi edersiniz.

1 KİNOA

NEDİR Güney Amerika orijinli bu tohum And Dağları’nın yükseklerinde yetişiyor. Glüten içermiyor ve dokuz temel amino asidin hepsini barındırıyor. Yani bitki bazlı kusursuz bir protein kaynağı.

TADI NASIL Doğru pişirildiğinde kinoa kabuğu ağızda patlayan tanecikler gibidir. Topraksı ve fındıksı bir aroması var. Tabule veya kısır yapmak isterseniz, ince bulgur yerine kinoa deneyin.

2 TEFF

NEDİR Etiyopya’da yetişiyor ve ülkenin en önemli besin maddesi. Bu minik top şeklindeki tohumlar manganez, demir ve çinko gibi temel mineraller bakımından harika bir kaynaktır.

TADI NASIL Tadı rengine göre değişiyor. Açık renklilerin tadı hafif olup nohuta benziyor. Koyu renkli olanlar daha kavruk bir tada sahip. Köftenin kütlesini artırmak ve lif eklemek için ideal.

3 FİRİK

NEDİR Çiftçiler durum buğdayı olgunlaşmamışken hasat ediyor, güneşte kurutup kabuğunu toprakta yakıyorlar. Firik esmer pirincin dört katı kadar lif, iki misli de protein içeriyor.

TADI NASIL Yanık bir aromaya, esmer pirinç gibi yoğun ve dişe gelir dirilikte bir dokuya sahip. Pişmiş firiği süzme yoğurdun altına baz yapıp, en üstü taze meyvelerle süsleyin.

4 KAVILCA BUĞDAYI

NEDİR Roma İmparatorluğu’ndan beri var olan bu tahıl, Türkiye’de yetişiyor. Besin değeri açısından kinoaya benzerdir. Lif, protein ve kalsiyum açısından zengindir.

TADI NASIL Dokusu esmer pirince benzer ama tanecikleri daha büyük boyuttadır ve daha belirgin bir fındıksı tada sahiptir. Yani çorba ve sulu yemeklere eklediğinizde fark edilir.

5 SPELT (KILÇIKSIZ BUĞDAY)

NEDİR Bu buğdayın görünümü kavılca buğdayına çok yakındır ama spelt’in daha sert olan dış kabuğu tahıllı salatalar için elverişlidir. Kavılca buğdayı ise pilav ve risotto için idealdir.

TADI NASIL Kılçıksız buğday yoğun ve dişe gelir bir diriliğin yanı sıra tatlı bir tada sahip. Tahıl salatası yapın: Kuru meyve, kavrulmuş kuruyemiş, taze otlar, zeytinyağı, tuz ve karabiber.

6 ESMER PİRİNÇ

NEDİR 1970’lerin süper tahılı olarak biliyorsunuz. Bugün hâlâ masanızda olmayı hak ediyor. Mutfak robotuyla yenmeyen dış kabuğu ayırın, besleyici rüşeym ve kepek kısımlarını tutun.

TADI NASIL Beyaz pirinçle kıyaslandığında esmer pirinç daha yoğun, diri ve aromatiktir. Tereyağı, tuz ve karabiberle tatlandırın, et ve balığın yanında servis edin.

Derleyen: Derya Kuş Yavuz

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register