Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Tarçın Kilo Vermenize Yardımcı Oluyor mu?


Araştırmalar, tarçınlı su, iştah ve kilo verme hakkında ne söylüyor?

Beslenme uzmanlarına göre, tarçın adeta en yakın arkadaşınız. Duke Health ile çalışan beslenme uzmanı Elisabetta Politi, “Tarçını seviyorum ve her sabah cappuccino’mun üzerine serpiyorum” diyor. Daha iyisi mi? Bazı araştırmalar, tarçının kan şekerinizi düşürmeye yardımcı olduğunu gösteriyor. Ve eğer kan şekerinin ani yükselişi, sizi aç hissettiriyorsa, insanlar tarçının sizin az yemenize yardımcı olduğunu düşünebilirler.

Sağlıklı yiyecekler satan mağazalarda mevcut olan tarçınlı suyun kilo verme konusunda avantajları olduğu iddia ediliyor. Ama bu kilo verme dostu olan kokteyl, gerçek olamayacak kadar iyi mi? Bunu araştırdık.

Birçok araştırma tarçının kan şekerini düşürüp düşüremeyeceğini mercek altına aldı. 10 farklı araştırmadan 2016 yılındakinde, tarçın diğer yaygın beslenme takviyelerine göre açlık kan şekerinde ortalama bir azalmayı daha iyi gösterdi. “Ancak azalma az ve çoğu çalışmada katılımcılar Amerikan Diyabet Derneği’nin tedavi hedeflerini karşılamada başarısız oldu” diyor Politi. Araştırma metodları da dört ila onaltı hafta boyunca günde 120 mg’dan 6.000 mg’a (0.046 çay kaşığı ila 2.3 çay kaşığı) kadar değişen oranlarda çeşitlilik gösterdi. Tüm bunlar, uzmanların kan şekeri düzeylerini kontrol etmek için tarçın önermeye başlamadan önce daha fazla araştırma yapılması gerektiğini söylüyor.

Tarçın ile iştah arasında kesin bir bağ olmadığı gibi, tarçının doygunluğu arttırdığına dair bir kanıt yok. Bir başka deyişle, tarçın tüketmek, daha fazla yemek yemeniz veya iştahınızı azalması anlamına gelmiyor.

Politi, “Normal sudan sıkıldıysanız, tarçınlı su kilo vermenize yardımcı sağlıklı bir alternatif” diyor. Onu gün içinde içtiğiniz yüksek kalorili içeceklerle takas edebilir, -örneğin sabah içtiğiniz portakal suyu veya öğlen içtiğiniz soda gibi- böylece 100 ila 150 kaloriyi kesebilirsiniz. Bu da ayda 4000 kalori ve dolayısıyla yılda da 48.000 kalori (ve yaklaşık 6 kg yağ) demek oluyor.

“Zaten şekerli içecekleri sınırlarsanız,  tarçınlı suyu diyetinize ilave etmek kilo kaybını artırmaz” diyor Politi. “Ancak  sıvı alımını artırmaya çalışan herkese tavsiye ederim.”

Tarçınlı su yapmak için, bir şişenin içine kabuk tarçın atın ve buzdolabında gece boyunca soğutun. Tarçının rengini getirmek için, 1 su bardağı su  ve 1 adet kabuk tarçını kaynatın, soğutun ve günlük içtiğiniz suya ekleyin.

You don't have permission to register