Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Tek Hareketle Ağrılara Son Verin

Geri1 of 2İleri


Basit bir egzersiz kas ağrılarınıza derman olabilir, sakatlıktan koruyabilir ve fitness hedeflerinize ulaşmanızı hızlandırabilir.

Dizleriniz, kalçanız veya sırtınız rastgele gibi görünen zaman dilimlerinde ağrıyor mu? Koşu, ağırlık kaldırma veya sportif aktivitelerden sonra alakasız yerlerdeki kaslarınız acıyor mu? Etrafta her tarafınız tutulmuş gibi mi dolaşıyorsunuz? Üç saniyelik bir testle sebebini hemen öğrenebilirsiniz. Ayağa kalkın, ayaklarınızı kalça genişliğinde açın, ayak parmaklarınız ileriye baksın. Şimdi squat yapın. Alçalabildiğiniz kadar alçalın. Bu esnada topuklarınızı yerden kaldırmayın ve öne doğru eğilmeyin. Kalçanızla zemin arasında sadece birkaç cm kalana dek alçalamıyorsanız, işte cevabınız!

Fizyoterapist Roop Sihota, “Squat yaparken oturma pozisyonuna geçmek, vücudunuz için en doğal hareket kalıplarından biridir” diyor. Çünkü squat yaparken devreye giren eklemler ve kaslar (kalça, diz, bilek, merkez bölge, quadriceps ve fazlası), yürümekten koşmaya, poşet taşımaktan bahçede yaptığınız işlere kadar her harekette güç santrali görevi üstleniyorlar. Düzgün formda squat yapamıyorsanız, muhtemelen eklemleriniz katılaşmış, kaslarınız gerginleşmiştir. Bu durum doğru formda hareket etme becerinizi kısıtlar ve sırt ile diz gibi hassas bölgeler bundan etkilenir.

Sonuç: Potansiyel ağrı ve sakatlık, uzun vadede kısıtlanmış hareket açıklığı. Tüm bu nedenlerden ötürü, doğru şekilde squat yapmak fitness seviyeniz ve yaşam kaliteniz için yapabileceğiniz en önemli şey olabilir.

Geri1 of 2İleri
You don't have permission to register