Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Terapi Görmemek İçin En Kötü 5 Sebep

Terapinin ne olmadığıyla başlayalım. Tuhaf hissetmenizi gerektiren bir şey değil. Milyonlarca insan, intihar düşünceleri kadar ciddi nedenler ve tatillerde daha az huysuz olma isteği gibi ciddi olmayan nedenlerden terapi alıyor. Tony, Dr. Melfi ile görüştüğünde, terapinin herhangi bir şekilde büyük bir utanç kaynağı olma çağı sona ermeye başladı. Bu yüzden, onun ne olduğuna geçelim: Terapi, dilediğiniz konuda profesyonel bir dinleyiciye konuşma alanıdır. Terapi gizlilik taşır. Lisanslı bir uzmanla, kapalı kapılar ardında yapılır. Bu da onun biraz gizemli görünmesine neden oluyor. Siz terapiye başlayana kadar…

1 “Bende bir sorun yok.

Tabii ki yok. Ne kadar üzücü ve güçten düşürücü olsa da, bipolar bozukluk, depresyon, anksiyete veya öfke sorunlarıyla ya da sadece genel olarak kendinizi toplayamıyor olmakla ilgili yanlış olan hiçbir şey yok. Hiçbiri sorun değil. Mental sağlık krizinin ortasında olsanız ya da “kaygılılar” kulübünün bir üyesi olsanız da, terapi daha büyük bir hayata doğru atılan bir adımdır. “Bu, hayatı atlatmak yerine onu kucaklamakla ilgilidir,” diyor American Psychological Association’ın Society for the Psychological Study of Men and Masculinity bölümünün başkanı psikolog Edward Adams.

2 “Çok meşgulüm.

Vaktiniz olmadığını söylediğinizde, gerçekte diğer şeylerin mental sağlığınızdan daha önemli olduğunu söylüyorsunuz,” diyor Columbia Üniversitesi psikiyatri profesörü ve New York City merkezli terapist Dr. Alexander Harris. Terapi için fazla meşgulseniz, şu anda iyiliğinizin önüne neyi koyduğunuzu düşünmenize değer. “Önceliğiniz, işte, aşkta ve oyunda en iyi olmak mı?” diye soruyor Dr. Harris. “Değilse, neden olmasın?

3 “Terapiye gitmek zayıf olduğumu gösterir.

1952’de değiliz! Vergilerinizle ilgili yardım almak için bir muhasebeciye gitmek “zayıflık” mı? Ya da aracınızla ilgili tamirciden yardım istemek? “Güçlü olan kişi, verimli olan ve işi tamamlayandır,” diyor Dr. Harris. “Ve ilişki sorunları konusunda uzman birinden yardım almak ya da kariyer başarısı için çalışmak, kendinize özen göstermektir.” Ayrıca, hislerinizi içinizde tutmak ölümcül olabilir. İntihara meyilli erkeklerin birçoğu sessiz tiplerdendir, diyor Adams. “Kimseye acı çektiklerini söylememişlerdir. Ve bu da genellikle mutlu sonla bitmez.

4 “Kendime değil, aileme zaman ayırmam gerekiyor.

Çoğunlukla terapi, sadece kendinize değil, çevrenizdeki insanlara da önem verdiğinizi gösteren bir eylem olabilir; böylece sağlıklı ve verimli biri olabilirsiniz, bir eş, baba, abi/kardeş, amca/dayı, büyükbaba, yönetici… Anladınız. “Bu, hayatınızda, aileniz ve çevreniz için ‘erkek olmanızın’ bir yolu,” diyor Connecticut Üniversitesi’nde psikiyatri alanında çalışan Doç. Dr. Wisdom Powell.

5 “O ofisten çıkarken görülemem.”

Terapinin utanç verici görülme durumu sarsılsa da küçük, meraklı şehirler yine de küçük, meraklı şehirlere yakışır şekilde davranabilir. Ancak internet sizi bir terapistle özel, gizli bir sohbet odasında metin, ses veya video mesajları alışverişi yapabildiğiniz bir danışma hizmetine bağlayabilir.

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register