Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Uyku Düzeninizi Etkileyen 7 Besin


Bazı sabahlar, alarm çaldığında yataktan adeta zıplayarak kalkarsınız. Diğer sabahlar mı? Koşuya gitmek istediğiniz en son şeydir.  Yediklerinizin uyku düzeninizi etkilediği yadsınamaz bir gerçek. Gece yarısı tükettiğiniz bu şeyleri sınırlandırırsanız, sabah kendinize teşekkür edeceksiniz! 

Domates Sosu 

Söz konusu iyi bir gece uykusu çekmek olduğunda, bu makarna favorisi uykunuza darbe indiriyor. Sadece reflüden muzdarip olan insanlar için mide ekşimesine neden olmamakla beraber, amino asit tiramin içerir.  Beyin aktivitesini artıran ve uykuyu engelleyen bir uyarıcı olan norepinefrini serbest bırakması için tetikler.

Çikolata 

Çikolata doğal olarak kafein içerir ki bu da onu düzenli olarak tüketmeyenler için problem olabilir.  Çikolata ayrıca kalp atış hızında artışa neden olan ve uykuya dalmayı zorlaştıran bir kalp uyarıcı olan theobromine adlı bir bileşene sahiptir. Hala en sevdiğiniz tatlıyı bırakmaya hazır değil misiniz? Bir parça beyaz çikolata deneyin.

Alkol

Bizi dinleyin: Alkol uykuya dalmanıza yardım edebilecek doğal bir yatıştırıcıyken, uyku kalitesini etkileyerek derin uykuya dalmanızı zorlaştırabilir. Ayrıca, akşamdan kalmışlık uzun koşuya başlamak için istediğiniz bir yöntem değil.

Biftek

Arada bir akşam yemeğinde kendinize biftek ziyafeti çekebilirsiniz, ama gece dinlenmeye ihtiyaç duyduğunuzda değil. Araştırmalar  biftek gibi doymuş yağ  açısından zengin gıdaları yemenin derin uykuyu engellediğini gösteriyor..  Bu gıdaların hazmı daha uzun sürüyor ve hazımsızlığa neden olarak uyumayı zorlaştırıyor.

Kırmızı biber / Salsa 

Baharatlı gıdalar -bakınız, salsa! – reflüsü olanlarda, yatarken şiddetlenebilen mide ekşimesini tetikleyebilir. Ve yeni araştırma, gün boyunca daha az tuz tüketmenin gece daha az lavaboya gitmenizi sağlayacağını buldu.

Gazlı içecekler 

Kola ve gazoz gibi kafein ve şeker içeren gazlı içecekleri sürekli olarak tüketmek, kısa uyku süresiyle doğrudan ilişkili. Diğer yandan, yatağa girmeden önce bir bardak ekşi vişne suyu içmek uykusuzluğu önlemeye yardımcı olur.

Su

Yatmadan önce bir bardak su içmenizi öneriyoruz. Ancak sabah koşusunda susuz kalmamak için için birkaç bardağı kafaya dikmek gecenin bir yarısında sık banyo molalarına neden olabilir. Bunun yerine, gün boyunca su için ve sabah koşunuzda su şişenizi yanınızda getirin. Yüzde 60’ı su olan ve uykuyu tetikleyen serotoninin iyi bir kaynağı olan kivi gibi yüksek oranda su içeren meyveleri atıştırabilirsiniz.

 

You don't have permission to register