Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Uzun Yaşamın Sırrı Bitkisel Proteinler


Yeni yapılan bir araştırmaya göre, daha uzun yaşamak için hayvansal proteinlerden çok bitkisel proteinlere yönelmek gerekiyor.

Untitled-1

JAMA Internal Medicine‘da yayımlana bir araştırmada, 130.000 kişinin 30 yıllık bir zaman dilimini kapsayan beslenme bilgileri değerlendirildi. Elde edilen sonuçlar ışığında, hayvansal proteinlerden ziyade bitkisel proteinleri daha fazla tercih eden kişilerin erken ölüm riskinin daha az olduğu ortaya çıktı.

Birleşik Krallık uzmanları ise aradaki bağlantının tam olarak aydınlatılabilmesi için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu vurguluyorlar.

Hayvansal proteinler arasında süt ürünleri, yumurta, balık ve kırmızı et bulunurken, bitkisel protein kaynakları arasında soya, tahıl, çerezler ve mercimek gibileri bulunuyor.

Analizler, bitkisel proteinlerden alınan kalori miktarında meydana gelen %3’lük artışın, çalışmanın yapıldığı süre boyunca, herhangi bir nedenle kaynaklanan ölüm riskini %10 oranında azalttığını ortaya koydu. Kalp hastalıklarına bağlı olarak gerçekleşen ölümler söz konusu olduğunda ise, azalan risk oranı %12 oluyordu.

Hayvansal protein tüketiminde yaşanan artışta ise kalp hastalıklarına bağlı olarak görülebilecek ölüm riski artış gösteriyordu.

Obezite, sigara bağımlılığı, aşırı alkol tüketimi ve egzersiz yapmama gibi risk faktörleri ile birleştiğinde, ölüm riskindeki artış daha da yükseliyor.

Çalışmada, 2 yıl boyunca yaşam tarzı ve medikal bilgiler toplandı ve insanlara anketler uygulandı. Bu yolla, 4 yıllık geçmişe kadar insanların nasıl beslendiklerine dair veriler elde edilmesi amaçlandı.

9.000’i kardiyovasküler hastalıklardan, 13.000’i kanserden ve 14.000’i diğer nedenlerden kaynaklanmak üzere 36.000’den fazla ölüm vakasına rastlandı.

Söz konusu araştırmada yer alan, Massachusetts General Hospital’dan Mingyang Song, “Bulgularımız, insanların hayvansal proteinlerden ziyade bitkisel proteinlere yönelmeleri gerektiğini gösteriyor. Hayvansal proteinler konusunda ise balık ve tavuk muhtemelen daha iyi tercihler olacak.” diyor.

You don't have permission to register