Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Vegan Olursanız Ne Olur?


Yeşil beslenme trendi 2006 yılından bu yana yüzde 350 büyüme gösterdi. Ancak bariz faydaları bir yana, kaybolan aromanın da ötesinde güçlükleri var. Gerçekleri ayıklayıp sunuyoruz.

1 Yorgun ve Bitkin

Instagram’da salatasına bakarak gülümseyen kadınlar sizi kandırmasın. Geçiş kolay olmaz, en azından ilk başta. Kırmızı et eksikliği, veganları B vitamini ve demir eksikliğine daha eğilimli kişiler yapar. Bu da yorgunluğa, baş dönmesine, baş ağrısına ve hatta kansızlığa yol açabilir. Ancak hem B vitamini hem de demir kolaylıkla hap formunda alınabilir. Daha doğal bir kaynak için kahvaltınıza koyu yeşil sebzeleri, kabuklu yemişleri veya baklagilleri dâhil edin.

2 Açlık Oyunları

Et ve süt ürünleri olmadan geçirdiğiniz ilk gün öğleden sonra saat 3’e geldiğinizde, veganlık karşılığını vermeye başlayacak. Veganlar, et yiyenlere kıyasla daha düşük kan şekerine ve neredeyse yüzde 80 daha düşük Tip-2 diyabete yakalanma riskine sahiptir. Öte yandan bitki proteini de insülinin düzenlenmesiyle ilişkilendirilir, yani öğleden sonra bir takviye için (süt ürünleri içermeyen) bisküvi kutusuna uzanma ihtimaliniz daha düşüktür.

3 Acı ve Kazanç

İlk birkaç gününüzde, sabah yaptığınız spor salonu ziyaretlerinizin normalden daha da az konforlu olma ihtimali yüksek. Süt ürünlerini tamamen kesmek ağrılara, acıya ve daha tesirli DOMS’a yol açabilecek yoksunluklara neden olabilir. Neyse ki bu etkiyi azaltmak için antrenman sonrası shake’inizde kalsiyum zengini, bitkisel bir süt kullanabilirsiniz. Soya bazlı çoğu içecek, inek sütüne benzer bir şekilde her 100 ml’de 25 mg kalsiyum içerir.

4 Durup Düşünün

Veganlar ortalama et tüketenlere kıyasla daha fazla lif alırlar. Vücudunuzla ilgili amaçlarınız için bu iyi bir haber. Tam tahıllardan, baklagillerden ve nişastalı sebzelerden oluşan bir beslenme düzeni, gelişmiş mide sağlığı ve doygunlukla ilişkilendirilir. Bu da kilo kaybına yardımcı olur. Bu ürünler ayrıca düşük kalorilidir, böylece daha az yemeden aşırı yağlarınızdan kurtulabilirsiniz. Tabağınızı tepeleme doldurun.

5 Raf Ömrü

Meyve ve sebzelere gömülmeniz, kalp hastalığı riskinizi yüzde 42 düşürerek sizi uzun vadede de koruyacaktır. Birçok çalışma, vegan beslenme düzenlerinin kolesterol seviyenizi düşürme konusunda tipik bir Batılı beslenme programına kıyasla daha etkili olduğunu gösteriyor. Ayrıca, veganlığın kireçlenmeyi hafifletmeye yardımcı olduğunu ileri süren kanıtlar bulunuyor. Bu yüzden, tüm çevresel şöhretin yanı sıra uzun vadeli sağlık da elde edeceksiniz.

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register