Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Verimli Koşular için Doğru Zeminler


Koşmak için çok fazla şeye ihtiyaç duymadığımız su götürmez bir gerçek. Ancak koşunun verimliliğini artırmak için hangi zeminde nasıl koşmanız ve ne tür ayakkabı giymeniz gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Sık karşılaşabileceğiniz zemin türlerini sizin için derledik…

400-04629064c

Çim

Sık görebileceğiniz bu alan yumuşak olması nedeniyle bacak kaslarınızı zorlayacaktır. Bacak geliştirmek ya da antrenman yapmak için ideal bir zemin. Futbol veya golf sahaları haricinde zemini düz olmayan çimlerde dikkatli olmanız gerekiyor. Ani çukurlar bileğinizi zedeleyebilir. Islak çimde koşacaksanız ayakkabınızın dişli olmasında fayda var. Tabanı düz ayakkabılar kayıp düşmenize sebep olabilir.

shutterstock_233250268

Toprak

Arazi koşularında karşılaşacağınız zemin. Yüzey sertliği yer yer değişiklik gösterebilir. Hazırlıklı olmanız gerekiyor. Yol tutuşu yüksek ve bilekleri destekleyen ayakkabıları seçmenizde fayda var. Bu zeminde sık koşacaksanız Salomon modellerine bir bakın.

shutterstock_125411387

Kar

En zorlu zeminlerden biridir. Tabanı belirgin bir şekilde dişli ve ayak bileklerini saran bir ayakkabı kullanmalısınız. Sakatlanmaları en aza indirmek için karın altındaki zemini bilmeniz gerekir. Aynı zamanda ayakkabının dış yüzeyinin izole ve su geçirmeyecek olmasına dikkat edin.

shutterstock_230561389

Kum

Kumda koşmak ayak bileği, aşil tendonu ve ayak tabanını güçlendirmeye yardım eder. Ayrıca daha fazla efor gerektirdiği için, düz bir zemine göre yaklaşık %50 daha fazla kalori yakılmasını sağlar.Kumda koşacağınız ayakkabıların mümkün olduğunca hafif ve tabanının da asfaltta koştuğunuz ayakkabılara göre sert olmasına dikkat edin. Ayakkabıya giren kumlar ayağı tahriş edeceği için çorap giyin. Çok fazla kum dolmuş ise durup boşaltın.

dsc_9180

Sentetik pist

Tamamen sentetik materyallerden yapılan bu koşu pistleri profesyonel koşu için tasarlanmışlardır. Çevrenizde kolay bulamayacağınız bu zemin, uzun virajları sayesinde ayak bileklerine oldukça yüklenmenize neden olur. Koşulan mesafeyi sağlıklı ölçebileceğiniz sentetik pistler, olimpik stadyumların hepsinde mevcut.

shutterstock_81370054

Asfalt

Bulması çok kolay bu zemin kuruyken koşu için ideal ve betona göre çok daha yumuşak. Genelde düz olduğundan stabil bir koşu imkanı sunuyor. Eğer asfalt koşularını tercih ediyorsanız seçeceğiniz ayakkabı darbeleri karşılayabilecek özelliğe sahip bir yapıda olmalı ve topuk kısmı ayakkabının tabanına göre daha fazla güçlendirilmiş, bir başka ifade ile yüksek olmalıdır. Yağmurlu günlerde asfalt yerine tartan zeminleri seçmeniz faydalı olacaktır. Ama başka seçeneğiniz yoksa kauçuk ve tırtıklı tabanlı ayakkabıları seçin.

Closeup of runners shoe - running concept

Beton

Genelde sahil kenarlarında bulabileceğiniz bu zemin koşabileceğiniz en sert yer. Ayakkabınızın performansı çok önemli. Yüzeye uygulanan kuvveti en fazla yansıtan betondur. Bu nedenle ayakkabı tabanının darbe ve şok emici olması gerekiyor. Zorunda kalmadıkça daha yumuşak zemin seçmeniz yararınıza olacaktır.

b877163e03613c66_shutterstock_178395422.jpg.xxxlarge_2x

Koşu bandı

Evinizde rahatlıkla bulundurabilirsiniz. Koşu hızı, zamanı, kap atışı ve kalori hesaplamaları mevcut. Ayrıca eğim seçeneğiyle birlikte çeşitli programlar da içeriyor. Kardiyo için ideal fakat koşarken aynı yere bakmanız, bir süre sonra sıkılmanıza neden olabilir.

 

 

 

You don't have permission to register