Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

VO2 Max Nasıl Geliştirilir?


Maksimum oksijen tüketim kapasiteniz DNA’nızda yazılı olsa dahi bu değeri geliştirebilir, hatta sağlığınız üzerinde bazı olumlu yan etkilerini görebilirsiniz.

Maksimum oksijen tüketim kapasitesi ve kalp hastalıklarına, felce, tip 2 diyabete ve obeziteye yakalanma riski arasında ters orantı olduğunu söyleyen araştırmalarla beraber, Elliott, VO2 max değeri yüksek olan kişilerin “daha uzun yaşamaya meyilli” olduğunu söylüyor.

Peki, maksimum oksijen tüketim kapasitenizi artırmak için ne yapmanız gerekiyor? Cevap bazı tereddütlere rağmen yüksek yoğunluklu interval antrenmanların (HIIT) altında yatıyor.

Yüksek yoğunluklu interval antrenmanların VO2 max değerinizi hızlı bir şekilde artıracağını söyleyen Gonzalez-Alonso, “Kapasiteniz bir iki antrenmandan sonra mutlaka artar. Ancak pratikte, yüksek yoğunluklu antrenmanlarınızla düşük yoğunluklu antrenmanlarınız arasında denge kurmalısınız. Vücudunuz adaptasyon sağlamadan yüksek yoğunluklu çalışmalara yüklenmek çabucak sakatlanmanıza neden olabilir” diyor.

Elliott VO2 max değerinizi artırmanız için haftada iki yüksek yoğunluklu çalışma yapmanızı önerirken, “Toparlanabilmek için bu çalışmaları düşük yoğunluklu iki ya da üç antrenmanla karıştırın. Örneğin, pazar günleri arkadaşlarınızla bisiklet sürebilirsiniz” diyor.

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register