Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

VO2 Max Nasıl Ölçülür?


Sporcuların branşına göre yapılan testte (koşucuysa koşu bandı, bisikletçiyse sabit bisiklet gibi) bireyler ilk başta hafifçe yürüyerek (pedal çevirerek, kürek çekerek vb.) sahte bir güvenlik duygusuna kapılırlar. Bunu yaparken solunum maskeleri yüzlerindedir.

Bu maskenin ağzınızdan çıkan her şeyi ölçtüğünü söyleyen Elliott, “Ağzınızdan çıkan havanın şiddeti ve içeriği ortaya çıkar” diyor.

Bir noktadan sonra tozpembe dünyalar ortadan kaybolmaya başlıyor ve test şeytani bir hal alıyor.

Elliott, “Her iki üç dakikada bir seviyeyi zorlaştırıyor ve bunu yapmaya durmadan devam ediyoruz. İnsanlar devam edemeyecek hale gelene kadar seviyeyi artırmayı sürdürüyoruz” diyor. Bu yorulma noktası çok önemli çünkü maksimum oksijen tüketim kapasitenizin verileri burada ortaya çıkıyor. Plato evresinin maksimum seviyeye ulaştığınızın işareti olduğunu söyleyen Elliott, “Aerobik performansınız daha fazla enerji üretememeye başlıyor. İlla ki kusmanız gerekmiyor ancak kusmak maksimum seviyeye ulaştığınızın bir işareti. Bana kalsa ben de maskedeki ve koşu bandındaki kusmukları temizlemek istemem” diyor.

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register