Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

VO2 Max Ne İşe Yarar?


Maksimum oksijen tüketim kapasiteniz, oksijenin uzun bir zaman zarfı içinde enerjiye dönüştürülmesidir. Yani tavşandan ziyade kaplumbağadır.

Elliott, “Temel bir kural olarak, spor ne kadar uzun sürerse o kadar fazla kas kütlesi işe dâhil olur. Sporcuların maksimum oksijen tüketim kapasitesi bu yüzden yüksektir” diyor. Bu sporcular için (siz de onlardan biri olabilirsiniz) maksimum oksijen tüketim kapasitelerini bilmek çok önemlidir.

Elliott, “Dağ kayakçılarının ve triatletlerin muazzam bir maksimum oksijen tüketim kapasitesi vardır. Çünkü koşucular ve bisikletçiler gibi sadece alt vücutlarını kullanmaz, aynı zamanda üst vücutlarını da çalıştırarak maksimum fiziksel potansiyellerine yaklaşırlar” diyor.

VO2 max değerinin aerobik fitness seviyenizin ölçüsü olduğunu unutmayın. Elit seviyedeki kısa mesafe koşucularının ve vücut geliştirmecilerin yüksek bir VO2 max değeri olmadığı gibi, bu değerin onların kısa sürede yüksek yoğunluklarla çalıştıkları anaerobik branşlarıyla çok bir ilgisi yoktur.

Kısacası maksimum oksijen tüketiminizi artırmak daha yüksek ağırlıkları kaldırmanıza, daha yukarı sıçramanıza ve daha hızlı koşmanıza yardımcı olmaz.

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register