Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Vücudunuza Uygun Spor İçeceğini Bulun!


Hangi spor içeceği en iyisi? Doğru bir cevap yok, sadece bireysel tercihler söz konusu. Bir kişinin lezzetli bulduğu ve o kişide işe yarayan bir içecek, bir başkası için adeta bir ‘karın ağrısı’ olabiliyor. Yapmanız gereken mi? Kendiniz için doğru karışımı ve performans için ihtiyaç duyduklarınızı bulana kadar test etmek ve bu süreci devam ettirmek. Başlamak için, keşfetme yolunda size yardımcı olacak bazı ipuçlarını bir araya getirdik.

Protokolü takip edin: Vaktiniz varsa, test seanslarını yaklaşık bir haftaya yaymak en iyisi.  Ayrıca her test çalışmasına kadar aynı şeyleri yapmaya çalıştığınızdan emin olun. Bu, aynı yiyecekleri tüketip  aynı oranda uyumak ve hidrasyon öncesi aynı rutini uygulamak demek. Ayrıca her testi günün aynı saatinde yapmak isteyeceksiniz. Sonunda, kalori tüketimiyle eşleştiğinden emin olun. Dolayısıyla, bir şişedeki gıda olarak tüketiliyorsa ve bir sonraki  yalnızca hidrasyon içinse, bu farklılığı bloklar, jeller ya da enerji deponuzu doldurduğunuz başka şeyler yiyerek telafi etmeniz gerekecek. (Sadece yiyecekleri önceden deneyeceğinizden ve bunların midenizi rahatsız etmeyeceğinden emin olun.)

Tekrarlanabilir bir çaba gösterin: Test koşunuz için zaman geldiğinde,  her seferinde aynı parkurda çalıştığınızdan emin olun. Test sırasında, kalp atış hızı gibi ana metriklerin yanı sıra midenizin ve bacaklarınızın nasıl hissettiğini belirten daha subjektif ölçümleri kaydedin. Ardından, son çağrıyı yaparken bu bilgileri analiz edin.

Bağırsaklarınıza güvenin: Bir hidrasyon ürününün yapmaması gereken bir numaralı şey, sizde tuvalete gitme hissi yaratması. Ancak, deneyimli bir koşucunun size söyleyebileceği gibi, testi geçemeyen ürünler var. Bütün gün evde takılırken bir ürünü rahatça kullanamazsanız, uzun bir koşu için dışarıda olduğunuzda işe yarama şansı azdır. Egzersiz, gastrointestinal sisteminiz için stres yaratabilir. Eğer bir içecek, bir egzersizin stresi altında olmadığınız zaman karnınızda düğümlenme yaratırsa,  bir sonraki yarışınızda iyi hissetmenizi sağlayacak ürün o değildir.

Sonraki gün: Gününüzün test seanslarının metriklerini belgelendirmenin yanı sıra, iyileşmenin nasıl gittiğini takip edin. Koşu sonrası karnınızda herhangi ağrı oldu mu? İyi uyudunuz mu? Bunlar, bir ürünün sizin için ne kadar iyi çalıştığına ilişkin nihai karar verirken değerlendirilmesi gereken faktörler.

Tartıyı kontrol edin: Her koşudan önce ve sonra kendiniz tartın. Bir ürün sizin için iyi çalıştığında, genelde daha fazla içtiğiniz ve böylece sıvı kaybıyla fazla kilo vermediğiniz anlamına gelir. Bu son derece değerli bir metrik, çünkü hidrasyonda (veya dehidrasyonda azalma) bir gelişme olduğunu gösterir. Ayrıca neredeyse kesin olarak performansınızda bir iyileşmeye yol açacaktır.

You don't have permission to register