Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Vücudunuzu Dinleyin

Antrenman programlarını uygularken belirtilen kilometreyi koşmak zorunda olduğunuzu düşünebilirsiniz. Çünkü size göre programın işe yarayacağı tek yol budur.

Koşmaya yeni başlayanlara antrenman programlarını tavsiye ettiklerini ancak bu programların kanuni yükümlülük olmadığını ifade eden New York Road Runners’ın RRCA (Road Runners Club of America) sertifikalı antrenörü Melanie Kann, “Plana yüzde 100 bağlı kalmadığınızda kimse sizi sınıfta bırakmaz,” diyor. Kilometreleri tamamlayabilmek için koşmak ters tepebilir çünkü sürantrene olmak performansınızın düşmesine hatta sakatlığa dahi neden olabilir. New York’taki Mile High Run Club antrenörü Rich Velazquez, “Uykunuzun bölünmesi, durağan nabzınızın yükselmesi, motivasyon eksikliği ve huzursuzluk, sürantrene olmanın belirtileridir,” diye hatırlatıyor.

Koşu sizi zorlar ve bu zorluklardan biri de kendinizi geçmişteki sınırlarınızın ötesine taşımaktır. Fakat acı çekerek koşmayı savunmayan Kann, “Vücudunuz alıştıkça daha az zorlanırsınız ama vücudunuzun bir tarafında ağrı hissedip diğer tarafta hissetmediğinizde ya da kalıcı ağrılarla boğuştuğunuzda birtakım dengesizlikler var demektir,” diyor. Kuşkularınız varsa tedbiri elden bırakmayın. Temponuzu düşürün ya da kendinize izin verin. Şimdiye dek hiçbir koşucu ağrılarından ya da sakatlığından daha çok koşmak vesilesiyle kurtulmadı.

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register