Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Yağ Yakma Yöntemi

Ufak antrenmanlarla yağ yakabilirsiniz.

Günlük yaşamda karşılaştığımız sonu gelmeyen elektronik postalar, bitmeyen yönetim kurulu toplantıları ve okul telaşı, bir saat boyunca antrenman yapabilenleri parmakla gösterilir hâle getirdi. Gelin kabul edelim: Ne kadar iyi niyetli olursanız olun, tüm öğle arası antrenmanlarınız ısınma ve duş seansları nedeniyle kesintiye uğrar. Fakat Benjamin Franklin’in de dediği üzere, dürüstlük en iyi politikadır. British Journal of Sports Medicine dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, antrenman takviminize yenik düştüğünüzü itiraf edebilmek, kilo vermenin en etkili yollarından biri olabilir.

Yapılan araştırmalar, 60 dakikalık bir antrenmanı günlük planınıza daha uygun bir şekilde yarım saatlik iki ayrı parçaya bölmenin yağ yakımını ikiye katlayabileceğini söylüyor. Başka bir deyişle, 5 kilometre koştuğunuz ve sprint yaparak tepe koşularıyla sonlandırdığınız bir sabah antrenmanından sonra öğle aranızı deadlift ile değerlendirmek, göbek erimesine duraksamadan yaptığınız 40-60 dakikalık bir antrenmandan daha fazla katkı sağlayabilir. Bunun nedeni, bilinirliği giderek artan egzersiz sonrası artan oksijen tüketimi (EPOC), diğer ismiyle afterburn etkisidir. Vücudunuz toparlanma sürecine destek olabilmek için antrenman sonrasında da oksijen kullanmaya devam eder ve bunun için de ekstra enerjiye ihtiyacınız vardır. Yani, vücudunuz soyunma odasını terk ettikten sonra bile kalori yakmaya devam eder ve toplam kalori yakımınız yüzde 15 oranında artabilir.

Nitekim EPOC vesilesiyle tek bir antrenman sonucu yakabileceğiniz kalori sınırlıdır. Kısacası, bilime kulak vererek antrenman programınızı ikiye bölmek sadece takviminizi uygulamanıza olanak tanımakla kalmaz, aynı zamanda afterburn etkisinde geçireceğiniz süreyi de ikiye katlayarak daha fazla yağ yakmanızı sağlar. Bu yüzden biraz sakinleşin ve fazlalıklarınızdan kurtulabilmek için antrenmanlarınızı ikiye bölün.

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register