Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Yalnızlık En Az Sigara Kadar Zararlı


Hafta sonu için biraz plan yapsanız iyi olur…

Untitled-1

Alkol bağımlılığı, sosyal ilişkilerin azlığı ve sigara bağımlılığının ortak noktası nedir? Tüm bunlar ölüm nedeni olarak değerlendiriliyor ve erken ölüme yol açtıkları düşünülüyor.

Sosyal ilişkilerin azlığı konusuna biraz daha eğilelim. Geceleri arkadaşlarınızdan gelen davet mesajlarını görmezden gelmeniz, size sandığınızdan daha fazla zarar veriyor. Çalışmalar, sosyal izolasyonun sağlığınız açısından oldukça zararlı olduğunu, hatta ölüm riskinizi obezite, alkol bağımlılığı, yüksek tansiyon ya da sigara bağımlılığı kadar yükseltebildiğini gösteriyor.

Öyle görünüyor ki, yalnızlık, başımıza gelebilecek en büyük sağlık sorunlarından birisi. Yalnız insanlar daha erken ölüyor ve sağlık problemleri daha fazla oluyor. 2016 yılında The Washington Post‘ta yayımlanan bir makalede, 80’li yıllardan bu yana birçok araştırmanın bu görüşü desteklediği belirtiliyordu. Bu konudaki esas sorun ise yalnızlığın insanlar için bir anlamda tabu haline gelmesi ve kimsenin aslında yalnız olduğunu kabul etmemesi. Çoğu zaman, yalnız kalmak o kadar da kötü bir şeymiş gibi görünmüyor. Sosyal ilişkilerden kaçmak, insana konforlu geliyor. Fakat bu konforun bedeli ağır ödeniyor.

Yalnız olduğunuzu kabul etmeniz güç. Farkındayız. Fakat bu gerçeği ufaktan kabul edip, sosyal ilişkilere daha fazla dahil olmaya çalışmanız, hayatınızı kurtarabilir. Arkadaşlarınızın davetlerini geri çevirmeyin ve yeni insanlarla tanışmaktan çekinmeyin. Birlikte içeceğiniz bir fincan kahve sizi öldürmez; fakat geri çevirdiğiniz davetlerin bedelini ileride çok daha acı bir şekilde ödeyebilirsiniz.

You don't have permission to register