Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Yaratıcı İnsanlar Neden Daha Fazla Kabus Görür?

Geri1 of 2İleri


Kötü rüyalarla uyanmak hiç hoş değil fakat iyi bir yanı da olabilir.

Korkunç kabuslarınız güzel bir durumun işareti olabilir: Kanada’da gerçekleştirilen bir araştırmaya göre kabus gören kişiler, görmeyenlere kıyasla daha yaratıcı insanlar olabilir.

Araştırmacılar kabus gören kişilere ve mutlu rüyalar gören kişilere duygusal tepki alınabilecek kelimeleri sunarak, onların ilk aklına getirdiği kelimeleri söylemelerini istedi. Kabus görmeden uyuyan kişilerin tahmin edilebilir cevap verdikleri gözleniyor: “mutlu”‘ya cevap olarak “neşe”, “kızgın”‘a cevap olarak “sinirli”‘nin seçilmesi gibi. Fakat haftada 2 kez bu korkunç rüyaları gören kişilerin, daha yaratıcı bağlantılar belirledikleri gözleniyor.

Hôpital du Sacré-Coeur de Montréal’de Kabus&Rüya araştırmaları yapan ekipten Dr. Michelle Carr’a göre “sinirli” gibi kelime seçimlerine karşılık olarak “kırmızı” ya da “yüz” gibi cevaplar verebiliyorlar. “Zihinleri düşünmenin basit düşünme kalıplarını uymamakta.” Bu konvansiyonel düşünme süreçlerinden çıkan sonuçlardan farklı, mantıksal seçimler yaptıklarını gösteriyor. Yani yaratıcılığın açık bir sembolü. Uyanıkken yaşanan yaratıcılık ile uykuda yaşanan kabuslar arasındaki bağlantı yüksek duyarlılıkla açıklanabilir.

Yaratıcı kişiler olayları daha derin bir seviyede deneyimlerler. Bu kişiler duyu ve duygularına uygun olacak şekilde, düşünce ve kendilerini ifade şekillerini alışılagelen durumlardan farklı yapabilirler.

Sonuç? Uykulu olduğunuzda bu yapı canlı, yoğun ve yaratıcı rüyalara sebep olur.

Canlı rüyalar her zaman kötü olacak diye bir şey yok: Fakat eğer stresli ver gerginseniz, negatif bir dönüş olabilir. Bu da kabuslara yol açar.

Geri1 of 2İleri
You don't have permission to register